Ośmiornica CPK rozrasta się. Powstała kolejna fikcyjna spółka CPK Osiedle

Reklama

wt., 07/12/2022 - 06:43 -- zzz

Centralny Port Komunikacyjny, czyli państwowy inwestor megalotniska, które ma powstać między Warszawą a Łodzią, stworzył swoją spółkę córkę: CPK Osiedle. Jej pierwotnym zadaniem była zbiorowa przeprowadzka zdecydowanych na taką opcję mieszkańców wiosek spod Baranowa. Zainteresowanych przeprowadzką jednak brak. Dlatego spółka jest, pensja jest, ale zadań dla niej nie ma.

 

 

O istnieniu spółki CPK Osiedle wiemy od mieszkańców wiosek, które mają zamienić się w megalotnisko w Baranowie – jego budowa na terenie trzech gmin między Warszawą a Łodzią ma się zacząć już w 2023 r.

Przy okazji Centralny Port Komunikacyjny, czyli państwowy inwestor megalotniska, stworzył swoją spółkę córkę: CPK Osiedle. Jednak mieszkańcy wiosek spod Baranowa nie są zainteresowani możliwością zbiorowej przeprowadzki do miejsca, które miałoby powstać specjalnie dla nich. Dlatego spółka CPK Osiedle czeka obecnie na przyznanie jej nowych zadań.

O CPK Osiedle w Sejmie w końcówce maja pytała poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO), adresując swoje wystąpienie do Marcina Horały, wiceministra infrastruktury, odpowiedzialnego w rządzie za budowę megalotniska.

"Co to jest spółka CPK Osiedle? I czy mógłby mi pan powiedzieć, po co ona powstała"? — prosiła posłanka. – "Bo tak jakoś nikt nie umie tego wytłumaczyć i nie można znaleźć żadnej rozsądnej informacji poza tym, że to jest spółka o charakterze deweloperskim".

"Zainteresowanie zorganizowaną przeprowadzką jest niskie"

Onetowi o CPK Osiedle opowiedział Konrad Majszyk, rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z jego słów wynika, że powstające megalotnisko powołało swoją spółkę córkę w końcówce 2021 r.

– Pierwotnym przeznaczeniem spółki był projekt tzw. zorganizowanej relokacji, czyli przygotowanie lokali zamiennych dla mieszkańców zainteresowanych przeprowadzką całych miejscowości – tłumaczy rzecznik.

Ostatecznie spółka rozminęła się ze swoim przeznaczeniem.

– Z badań społecznych przeprowadzonych w grudniu 2021 r. przez pracownię Kantar Public na terenie preferowanej lokalizacji Portu Solidarność (takiego patrona otrzyma megalotnisko – red.) wynikło jednak, że potencjalne zainteresowanie zorganizowaną przeprowadzką jest niskie. Zadeklarowało je zaledwie kilka procent mieszkańców – precyzuje Majszyk. – Zdecydowana większość badanych zainteresowana jest otrzymaniem odszkodowania pieniężnego oraz zorganizowaniem i sfinansowaniem przez Centralny Port Komunikacyjny przeprowadzki. W tej sytuacji spółka CPK Osiedle nie będzie realizować projektu tzw. zorganizowanej relokacji, lecz w przyszłości zostanie przeznaczona do innych zadań.

Kto nadzoruje CPK Osiedle? Jest kilka ciekawych nazwisk

W czerwcu 2022 r. w CPK Osiedle zmienił się prezes. Jest nim obecnie Iwona Nowak, która zastąpiła na tym stanowisku Grzegorza Bonka. To drugie nazwisko mogą kojarzyć mieszkańcy Gdyni – w 2006 r. wybrali Bonka na swojego radnego, wtedy stworzył on gdyński klub radnych miejskich PiS, razem z Horałą.

Majszyk informuje, że kierowanie CPK Osiedle nie ma związku z dodatkowymi zarobkami, ani dla Bonka, ani dla Nowak – bo oboje to pracownicy Centralnego Portu Komunikacyjnego, oddelegowani stamtąd do szefowania w spółce-córce.

Pewne gratyfikacje mają za to członkowie rady nadzorczej CPK Osiedle. Z dostępnych dokumentów tej spółki wynika, że rada działa od czerwca 2022 r. Zasiadają w niej Marcin Kulaszka, Mateusz Rozmiarek i Mateusz Siepielski.

Dla śledzących składy władz państwowych spółek najbardziej rozpoznawalny jest Siepielski. To prezes Lotos Upstream, czyli tworu, który zajmuje się usługami zarządzania w grupie kapitałowej Lotos. W przeszłości Siepielski m.in. prowadził biuro poselskie Krystyny Pawłowicz w Mińsku Mazowieckim.

 

Z kolei Rozmiarek to obecny radny miejski PiS z Poznania, m.in. doktor nauk o kulturze fizycznej.

Rzecznik Centralnego Portu Komunikacyjnego wyjaśnia, że powołanie rady nadzorczej spółki jest obowiązkiem prawnym wynikającym z Ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

– Za zasiadanie w radzie nadzorczej spółki CPK Osiedle każdy z trzech członków otrzymuje najniższe przewidziane przepisami wynagrodzenie – wylicza, na prośbę Onetu, rzecznik. – Dotychczas każda z trzech osób w radzie nadzorczej CPK Osiedle zarobiła z tego tytułu łącznie 2,2 tys. zł brutto.

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet

Polub Plportal.pl:

Reklama