Polityka PIS - Polski złoty staje się walutą bananową

Reklama

czw., 07/14/2022 - 07:39 -- zzz

Złoty kolejny dzień z rzędu wyraźnie słabnie. Wobec głównych walut są to spadki o wartościach na poziomach historycznych. W środę koszt dolara i euro jest bardzo zbliżony - te dwie waluty zrównały się wartością i "doganiają" cenę franka szwajcarskiego.

Zawirowania na rynku kryptowalut. Spadki nawet o 70 proc.
Względem dolara złoty był w poniedziałek najniżej od półtora roku, względem euro – od prawie 12 lat, funta – od pięciu lat, a franka szwajcarskiego – od siedmiu lat. To rekordowo niskie poziomy wartości polskiej monety.

 

Spadki złotego 
Wymiana euro do dolara to obecnie jeden do jednego, wobec złotego niewiele mocniejsze jest euro. Frank szwajcarski to teraz prawie 5 zł, w kantorach to dokładnie 4.92. 

 

W środę przed południem euro kosztowało 4,84 zł, co oznacza wzrost o 0,49 proc. Cena dolara wynosiła 4,82 zł, czyli wzrosła o 0,54 proc. Najdroższy spośród głównych walut obcych był brytyjski funt - kosztował 5,73 zł, czyli o 0,53 proc. więcej. 

Kurs złotego wobec głównych walut

 

Kurs złotego wobec głównych walut
"Nie opłaca się tutaj inwestować"
Zdaniem ekspertów powoduje to odejście inwestorów, ku stabilniejszym walutom. Według doktora Dariusza Grabowskiego, lidera ruchu społecznego powszechnego samorządu gospodarczego, " inwestorzy wycofują się na bezpieczniejsze rynki".

 

- To jest dowód na to jak słaba jest gospodarka Polski. Nie opłaca się tutaj inwestować. Drogie staje się sprowadzanie dóbr konsumpcyjnych, ropy i gazu. Wszyscy to odczuwamy. I wreszcie drogi staje się pobyt na wakacjach - mówił w programie Gość Wydarzeń 24. 

Wyższy koszt zakupu obcych walut znacznie zwiększa koszty zagranicznych wakacji. 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

polsatnews

Polub Plportal.pl:

Reklama