Polskie korzenie Angeli Merkel

Reklama

wt., 02/07/2017 - 22:45 -- zzz

Praprababcia Merkel nazywała się Apolonia Kaźmierczak, pochodziła z domu Bilewicz i urodziła się w Parzycach pod Krotoszynem w 1826 r. Jej córka Anna, czyli prababcia obecnej kanclerz Niemiec, przyszła na świat w 1867 r. i była niemajętną katoliczką, która często wędrowała w poszukiwaniu pracy. W 1895 r. pracowała np. jako służąca w majątku położonym we wsi Arcugow (okolice Gniezna). Rok później wyjechała do Poznania, gdzie urodziła swojego nieślubnego syna Ludwiga Kaźmierczaka, czyli dziadka Merkel. Młoda matka mieszkała z synem przy Grabenstrasse 14 (dzisiejsza ul. Grobla) bez jego ojca Ludwiga Wojciechowskiego, który nigdy nie ożenił się z Anną. Kilka lat później prababcia Merkel przeprowadziła się do mieszkania przy Thorstrasse (aktualnie to ul. Za Bramką). W 1901 r. prababcia Merkel wyszła za Ludwiga Rychlickiego, właściciela mieszkania przy Grabenstrasse 14, w którym mieszkała przez jakiś czas.

 

Znalezione obrazy dla zapytania przodkowie angeli merkel poznań ulica grobla

 

Poznań, ul. Grobla 14

 

Znalezione obrazy dla zapytania angela merkel kaźmierczak

Ludwig Kaźmierczak z narzeczoną ok. 1919–1920

W 1915 r. 19-letni Ludwig Kaźmierczak - dziadek Merkel - został powołany do wojska i walczył najprawdopodobniej na froncie zachodnim.  Po kapitulacji Niemiec znalazł się w Polsce, możliwe że kontynuował szlak bojowy armii Hallera w walkach przeciw Ukraińcom i bolszewikom. Gdy w 1918 r. ucichła wojenna zawierucha, Ludwig Kaźmierczak osiadł w Berlinie, gdzie pracował jako policjant i ożenił się z Margarethe. W 1926 urodził się Horst Kaźmierczak, czyli ojciec obecnej kanclerz Niemiec. W 1930 r. dziadek Merkel zmienił nazwisko z Kaźmierczak na Kasner. Pod takim nazwiskiem urodziła się w 1954 r. Angela Dorothea, czyli późniejsza kanclerz Niemiec. 

 

Według zawartych w biografii danych ojciec Angeli Merkel urodził się w 1926 roku jako Horst Kazmierczak, a dziadek, Ludwig Kazmierczak, przyszedł na świat w 1896 roku jako nieślubne dziecko Anny Kazmierczak i Ludwiga Wojciechowskiego. Był wychowywany przez matkę i jej późniejszego męża Ludwiga Rychlickiego. Chociaż formalnie był obywatelem niemieckim, rodzina miała polskie korzenie - pisze Kornelius. Poznań należał wtedy do Rzeszy Niemieckiej, a do Polski powrócił po pierwszej wojnie światowej na mocy traktatu wersalskiego. Ludwig Kazmierczak przeniósł się wtedy do Berlina, zostawiając część rodziny w Poznaniu. W stolicy Niemiec poznał swą przyszłą żonę Margarethe. Tam też w 1926 roku urodził się ojciec Angeli Merkel jako Horst Kazmierczak. Dopiero w 1930 r. rodzina Kazmierczaków zdecydowała się na zmianę nazwiska. "Gdyby nie ta zmiana, Merkel urodziłaby się jako Angela Kazmierczak, a nie Angela Kasner".

Jego syn, a ojciec Angeli Merkel, Horst Kasner (ur. 6 sierpnia 1926 w Berlinie, zm. 2 września 2011), był pastorem kościoła luterańskiego, a matka, Herlind z d. Jentzsch (ur. 8 lipca 1928 w Gdańsku), nauczycielką łaciny i angielskiego. Dziadkowie Merkel i jej matka do 1936 roku mieszkali w Elblągu, a następnie przeprowadzili się do Hamburga.

Podobny obraz

Na zdjęciu przyszła kanclerz ze zmarłym w 2011 roku ojcem-pastorem, z domu Kazimierczak, i matką Herlind z domu Jentzsch, rodem z Elbląga.

Zdjęcie numer 3 w galerii - Cesarzowa Europy. Gdzie mieszka, czym jeździ, ile zarabia kanclerz Niemiec? [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

 

Angela Merkel dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), mieszkała w Templinie, dokąd rodzina przeprowadziła się z zachodnioniemieckiego Hamburga w kilka miesięcy po jej urodzeniu. Przeprowadzka nastąpiła ze względu na objęcie przez ojca parafii w NRD. Jako pastor pracował w Templinie do śmierci w 2011 roku. Sama Merkel po ukończeniu szkoły średniej w Templinie udała się do Lipska, gdzie studiowała fizykę (1973–1978). Następnie pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD (1978–1990). W 1986 r. uzyskała doktorat z chemii fizycznej.

Zdjęcie numer 4 w galerii - Cesarzowa Europy. Gdzie mieszka, czym jeździ, ile zarabia kanclerz Niemiec? [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

 

Kariera polityczna

W młodości Angela Merkel należała do komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka (FDJ), gdzie w latach 80. pełniła funkcję sekretarza ds. agitacji i propagandy. W 1989 po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny. Pod koniec 1989 Merkel dołączyła się do nowej partii „Demokratischer Aufbruch” (Demokratyczny Przełom). Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD pełniła funkcję zastępcy rzecznika rządu Lothara de Maizière’a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 i wyborach ogólnoniemieckich została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Znalezione obrazy dla zapytania angela merkel spd nrd

Zdjęcie numer 5 w galerii - Cesarzowa Europy. Gdzie mieszka, czym jeździ, ile zarabia kanclerz Niemiec? [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

Zdjęcie numer 10 w galerii - Cesarzowa Europy. Gdzie mieszka, czym jeździ, ile zarabia kanclerz Niemiec? [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

Kanclerz Niemiec

 

We wrześniu 2005 CDU pod jej przewodnictwem wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Po długich negocjacjach z socjaldemokratyczną SPD 9 października 2005 uzgodniono utworzenie wielkiej koalicji partii CDU/CSU-SPD. Stanowisko kanclerza Niemiec przypadło Angeli Merkel, która została pierwszą w Niemczech kobietą na tym stanowisku. 22 listopada 2005 Bundestag zatwierdził Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

W 2009 roku ponownie wygrała wybory parlamentarne. Tym razem lepszy wynik wyborczy pozwolił jej zastąpić wielką koalicję koalicją z FDP.

W 2013 po raz trzeci wygrała wybory parlamentarne. Jednak wskutek porażki w wyborach jej partnera koalicyjnego (FDP) ponownie zawiązała koalicję z SPD (tzw. wielką koalicję).

Znalezione obrazy dla zapytania angela merkel kanclerz niemiec

Merkel jest porównywana często do byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher (obie są uznawane za silne kobiety-polityków) i z tego powodu nazywana jest Żelazną Dziewczynką (Kanclerz Kohl zwykł mawiać o Merkel w formie das Mädchen – dziewczynka) lub po prostu Angie (przydomek nadała jej niemiecka prasa). Angela Merkel po zaprzysiężeniu na kanclerza, wstawiła do swego gabinetu portret carycy Katarzyny II pochodzącej z Pomorza (ze Szczecina), rejonu, z którym Angela Merkel jest szczególnie związana.

 

Wczoraj dla agencji FAZ Kaczyński potwierdził znaną z jego wcześniejszych wywiadów ocenę, że wygrana Merkel w tegorocznych wyborach do Bundestagu byłaby z polskiego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem. "Aktualna jest (ocena), że pani Merkel byłaby dla nas najlepsza. Szczególnie teraz, gdy wystąpił przeciwko niej pan Schulz" - powiedział prezes PiS w rozmowie z warszawskim korespondentem "FAZ" Konradem Schullerem.

 

 

Autor: 
Z.B.
Źródło: 

Wikipedia

Polub Plportal.pl:

Reklama