Kanada: Coroczny marsz czci zaginione i zamordowane kobiety rdzennych społeczności

Reklama

pon., 02/15/2021 - 18:50 -- MagdalenaL

Kobieta trzyma orle pióro podczas ceremonii zamknięcia krajowego dochodzenia w sprawie zaginionych oraz zamordowanych rdzennych kobiet i dziewcząt (National Inquiry into Missing and Murdered Indigenous Women and Girls), Gatineau, Quebec, Kanada, 3 czerwca, rok 2019.

 

Podczas 30 rocznicy marszu Vancouver, orędownicy wzywają do podjęcia akcji w kwestii powstrzymania przemocy w stosunku do tubylczych dziewcząt i kobiet.

Ponad 100 osób przemaszerowało przez Śródmieście Vancouver w Kanadzie w niedzielne popołudnie w ramach corocznego wydarzenia czczącego i upamiętniającego rdzenne dziewczęta oraz kobiety, które zaginęły bądź zostały zamordowane na terenie kraju.

Dudniące bębny oraz śpiewy towarzyszyły demonstrantom maszerującym przez wschodnią część śródmieścia podczas 30 rocznicy pierwszego takiego marszu w Vancouver. Całe zdarzenie było transmitowane na żywo na Facebooku.

"Pierwszy marsz upamiętniający ofiary odbył się w 1992 roku. Był odpowiedzią na zamordowanie kobiety na Powell Street w Vancouver," wyjaśnili organizatorzy w oświadczeniu poprzedzającym wydarzenie.

"Z poczucia beznadziejności oraz złości zrodził się coroczny marsz odbywający się w Walentynki, który ma na celu wyrażać współczucie, wspólnotę oraz troskę o kobiety dzielnicy Downtown Eastside w Vancouver oraz terytoriów Saliszów Nadmorskich."

Myrna Cranmer, jedna z organizatorek, powiedziała lokalnemu, internetowemu magazynowi informacyjnemu The Tyee, że "czynnikiem napędzającym marsze zawsze była chęć dania rodzinom ofiar oraz całej społeczności możliwości do wyrażania żalu".

Od dekad rdzenni mieszkańcy Kanady alarmują o nieproporcjonalnie wysokim wskaźniku przemocy doświadczanej przez kobiety i dziewczęta w ich społeczności oraz o bezczynności władz lokalnych.

Kobieta trzymająca baner podczas ceremonii zamknięcia krajowego dochodzenia w sprawie zaginionych oraz zamordowanych rdzennych kobiet i dziewcząt (National Inquiry into Missing and Murdered Indigenous Women and Girls), Gatineau, Quebec, Kanada, 3 czerwca, rok 2019.

Stowarzyszenie rdzennych kobiet w Kanadzie (The Native Women’s Association of Canada/NWAC) udokumentowało 582 przypadków zaginięć bądź morderstw rdzennych kobiet w Kanadzie. W 2014 roku Kanadyjska Królewska Policja Konna (Royal Canadian Mounted Police/RCMP) poinformowała o prawie 1200 przypadkach zaginięć bądź morderstw rdzennych kobiet pomiędzy rokiem 1980 a 2012.

Jednakże orędownicy oraz członkowie społeczności twierdzą, że rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

W związku ze zwiększającą się liczbą wezwań do podjęcia działań w celu powstrzymania przemocy, w 2016 odpowiedzią kanadyjskiego rządu było dochodzenie krajowe w sprawie zaginionych oraz zamordowanych rdzennych kobiet i dziewcząt (National Inquiry on Missing and Murdered Indigenous Women and Girls).

W ostatnim raporcie z 2019 roku, dochodzenie wykazało, że przemoc sprowadza się do "ludobójstwa rdzennych mieszkańców na tle rasowym", z czego celem najczęściej stają się dziewczęta oraz kobiety należące do społeczności LGBTQ2S. Two-spirit (dwie dusze) to termin używany przez niektórych mieszkańców rdzennych, w celu wyrażenia swojej płci oraz tożsamości duchowej.

"To ludobójstwo jest podżegane przez struktury kolonialne … bezpośrednio doprowadzając do obecnego wzrostu wskaźników przemocy, śmierci oraz samobójstw wśród społeczności rdzennych," głosi dochodzenie.

The Search: Missing and Murdered Indigenous Women | Fault Lines

Rządowy plan działania

W niedzielnym oświadczeniu z okazji marszu w Vancouver, urzędnicy rządowi Kolumbii Brytyjskiej, wraz z premierem Johnem Horganem, obiecali podjąć działania w kwestii systemowego rasizmu wobec rdzennej ludności prowincji.

"W Kanadzie, rdzenne kobiety są o trzy i pół razy bardziej narażone na doświadczenie przemocy oraz o trzy razy bardziej narażone na śmierć z rąk znanej im osoby od kobiet nierdzennego pochodzenia," powiedzieli.

Minister ds. relacji między Koroną i Indianami, Carolyn Bennett, również oświadczyła, że Rząd Federalny "pracuje nad wdrożeniem konkretnych działań mających na celu powstrzymanie narodowej tragedii" oraz opracowanie krajowego planu działania aby wdrożyć zalecenia dochodzenia.

Jednak rdzenni orędownicy oraz grupy społeczne krytykują Ottawę za opóźnienia w opracowywaniu tego planu.

"Jestem bardzo rozczarowana całym procesem, ponieważ ma pewne luki," powiedziała CBC News w czerwcu 2020 roku Lorraine Whitman, prezes NWAC. "Ale jednocześnie mam nadzieję, że nabierze on tempa."

 

What’s being done to stop Native American women disappearing? | The Stream

Tłumaczyła: Julia Karoń

Autor: 
aljazeera.com
Źródło: 

aljazeera.com

Polub Plportal.pl:

Reklama