
Źródło zdjęcia: unsplash.com
W ostatnich dniach zleconych zostało kilka badań sondażowych. Wszystkie z nich dają jasny sygnał – Koalicja Obywatelska rośnie w siłę i nie ogląda się za siebie. Jednak coś kosztem czegoś; zdecydowanie gorszy okres obecnie przeżywa Polska 2050.
W dniach 16-19 lipca 2021 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejną falę badania preferencji politycznych Polaków. Wynika z niego, iż Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska i Porozumienie) obecnie posiada 30,2 proc. poparcia wśród badanych i jest to o 1 proc. gorszy wynik niż ten uzyskany w poprzedniej sondzie. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 24,1 proc. (wzrost o 6,7 pkt proc.) znalazła się na drugim miejscu, a na najniższym stopniu podium znajduje się Polska 2050 posiadająca 17,4 proc. poparcia. W sejmie znalazłoby się jeszcze miejsce dla Lewicy z wynikiem 7,5 proc. oraz dla Konfederacji, cieszącej się poparciem na poziomie 5,9 proc. W tych samych dniach również odbyła się ankieta stworzona przez Social Changes, w której wyniki nieco poszerzają obraz obecnych preferencji politycznych Polaków. Tutaj zdecydowanie większym poparciem może pochwalić się Zjednoczona Prawica, ponieważ ich wynik to aż 34 procent poparcia. Koalicja Obywatelska również i tutaj plasuje się na drugim miejscu z wynikiem nieco lepszym bo wynoszącym 25 proc., a z kolei podium zamyka Polska 2050 z wynikiem 19 proc.
Efekty powrotu Tuska do polskiej polityki widoczne gołym okiem?
Na ten moment jeszcze ciężko jest określić realny wpływ powrotu Donalda Tuska, natomiast pewnym jest, że przekonał do siebie zwolenników ruchu Szymona Hołowni, którzy byli zdołowani marazmem Platformy w ostatnich miesiącach. Można powiedzieć, że do tego momentu przede wszystkim Tusk odzyskał „starych” wyborców swojego ugrupowania, lecz jak pokazują sondaże jest to absolutny początek starań odmienionej Platformy, gdyż do liderującej Zjednoczonej Prawicy tracą około 6-10 procent poparcia.
Czy zaufanie to klucz do zwycięstwa?
Na to pytanie odpowiada Kantar, który postanowił również sprawdzić jak zaufaniem cieszyć się mogą czołowi politycy w Polsce. Z wyników można wyczytać, że największym zaufaniem i wiarygodnością może się cieszyć Szymon Hołownia, który otrzymał średnią ocenę 3,4 pkt. w skali na 7, a na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z wynikiem 3,6 pkt. (czym niższy wynik, tym lepiej postrzegany jest polityk). Tuż za wymienioną dwójką znalazł się duet Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Donalda Tuska, uzyskując średnią głosów na poziomie 4 pkt. Według badania najmniej wiarygodnym politykiem jest Jarosław Kaczyński (średnia 4,9), który stosunkowo niedawno został prezesem PiS na kolejną kadencję.
Jak widać obecnie sytuacja polityczna w Polsce jest niebywale dynamiczna, a wyniki sondażów choć pokazują aktualne trendy, dalej należy traktować z przymrużeniem oka, gdyż jak widać obecnie polityk cieszący się najmniejszym zaufaniem wśród Polaków, może stać na czele dominującej partii, a jego pozycja jest niezaprzeczalnie zabetonowana.
ewybory.eu, dorzeczy.pl, plportal.pl