Dopisz się do spisu wyborców przez internet lub w urzędzie

Reklama

czw., 04/23/2020 - 06:45 -- zzz

Chcesz głosować w innym miejscu niż zazwyczaj – tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów – złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

Do spisu wyborców możesz dopisać się tylko na najbliższe wybory. Jeśli chcesz zmienić miejsce głosowania na stałe – wpisz się do rejestru wyborców.
Wniosek dotyczy wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  przeprowadzanych w Polsce w  maju 2020 r. 

Informacje:

Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. 

Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. 

Sprawdź, jak założyć profil zaufany lub jak skorzystać z e-dowodu . 

Wybory prezydenckie 2020 - BIP - Podkowa Leśna

Przypomnijmy:

W piątek 17 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która pozbawia definitywnie PKW uprawnień w organizacji wyborów. Oznacza to między innymi, że PKW nie może drukować kart wyborczych, wydawać obywatelom zaświadczenia o prawie do głosowania poza miejscem pobytu lub informować obywateli jak głosować. Problem w tym, że ponad 30% Polaków nie mieszka w miejscu swojego zameldowania. 

Jeśli uprawniony do głosowania nie mieszka tam, gdzie jest zameldowany, traci prawo głosu

Kopertę do głosowania może przejąć inna przebywającą pod adresem osoba - wówczas oddany sztucznie głos, sprawia, że głos nie jest oddany bezpośrednio. Do kopert do głosowania ma być dodana karta - oświadczenie, że oddało się głos. Wypełniający musi podać swoje nazwisko, imię oraz numer PESEL. To uniemożliwia przeprowadzenie wyborów tajnych.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama