Bolszewia PIS ukryła zakaz zgromadzeń w nowelizowanym kodeksie karnym

Reklama

śr., 07/20/2022 - 06:55 -- zzz

Jeśli uchwalona przez Sejm nowelizacja kodeksu karnego wejdzie w życie, ruchy społeczne takie jak np. feminizm, mogą być uznane za ideologie nawołujące do użycia przemocy, czyli strajków i demonstracji w celu wpływania na życie polityczne. Według prawników tak traktowane mogą być protesty przeciwko restrykcyjnym przepisom zakazującym aborcji lub społeczne informowanie o możliwości dokonania jej za granicą. W konsekwencji może to ograniczyć prawo zgromadzeń.

W nowelizacji kodeksu karnego uchwalonego przez Sejm 7 lipca br. ustawodawca połączył zakaz propagowania faszyzmu i komunizmu z nowym zakazem propagowania ideologii nawołującej do użycia przemocy.

Trybunał wykreślił rozpowszechnianie

Zakaz propagowania faszyzmu i totalitaryzmu ma zostać uzupełniony o karanie publicznego propagowania ideologii nazistowskiej, komunistycznej, faszystowskiej lub ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne. Natomiast paragraf 2 uzupełniono o dodatkowe czynności wykonawcze, mianowicie: zbycie i oferowanie, przy czym zakazane materiały mają zawierać treści zakazane. Za takie czyny grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego paragraf 2 art. 256 kk utracił 3 sierpnia 2011 r. moc w części obejmującej wyrazy „albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej”. Chodziło o depenalizację rozpowszechniania czynności do rozpowszechniania prowadzących przedmiotów takich jak sierp i młot, pięcioramienna gwiazda, swastyka, portrety Che Guevary, Mao itp.
Nieostre pojęcia

Zwrot usunięty z przepisu przez Trybunał Konstytucyjny powraca z dodatkiem, że symbolika faszystowska, komunistyczna lub inna totalitarna ma być użyta w sposób służący propagowaniu treści określonych w poprzednich paragrafach.

Autorzy ustawy podkreślają, że karane będzie przestępstwo umyślne. - Nie ulega bowiem żadnej wątpliwości, że osoba, która posługuje się przedmiotami, których symbolikę używa umyślnie w sposób służący propagowaniu ustroju lub ideologii nazistowskiej, komunistycznej, faszystowskiej lub innej totalitarnej nie może powoływać się na wieloznaczność odbioru takiej symboliki - napisano w uzasadnieniu projektu

Jak zauważa dr hab. Teresa Gardocka, profesor SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, ponieważ określenie „użytej w sposób służący propagowaniu treści określonej w § 1 lub 1a” jest zupełnie nieostre, trzeba uznać, że jest to przywrócenie części przepisu zakwestionowanego przez TK w 2011r., obecnie ujętego w § 1a z uzupełnieniem w postaci ostatniej części § 2, dodanej w proponowanej zmianie.

- Niepokojący jest także, użyty w dodanym § 1a, zwrot „ideologia nawołująca do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne”. Wygląda na to, że feminizm może być uznany za ideologię nawołującą do użycia przemocy (np. strajków i demonstracji ulicznych) w celu wpływania na życie polityczne (np. dokonanie zmiany restrykcyjnej ustawy zakazującej aborcji) lub społeczne (np. informowanie o możliwości dokonania aborcji za granicą) - stwierdza dr hab. Teresa Gardocka.

Przepis wygląda pozornie niewinnie, ale może tu chodzić o ograniczenie organizowania zgromadzeń publicznych, co zasugerował też w wywiadzie dla TVN4 prof. Włodzimierz Wróbel sędzia Sądu Najwyższego.

Senat zajmie się tą nowelizacją na posiedzeniu 20–22 lipca 2022 r. Nowelizacja ma wejść w życie w ciągu trzech miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

prawo.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama