GAZETA.PL: Senat pracuje nad poprawką ws. wyborów przez internet

Reklama

pon., 04/20/2020 - 10:19 -- zzz

Senat pracuje nad poprawką do uchwalonej przez Sejm ustawy, która umożliwi przeprowadzenie wyborów prezydenckich przez internet. Dla tych osób, które nie mogłyby skorzystać z takiego rozwiązania, przewidziane byłoby głosowanie korespondencyjne.

Sejm przed świętami wielkanocnymi uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, który został wcześniej określony w postanowieniu.

Ustawa trafiła do Senatu, który zakończy prace nad nią najprawdopodobniej na początku maja.

Wybory prezydenckie 2020. Będzie głosowanie przez internet?

- Najbezpieczniejsze wybory w czasie epidemii to wybory przez internet, właśnie taką poprawkę przygotowuje Senat. Wprowadzamy tam poprawkę, która dopuści wybory internetowe i wybory korespondencyjne dla wykluczonych cyfrowo - powiedziała w niedzielę w TVN24 posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna.

- Jest jeden warunek - państwo musi być poważne, bo dzisiaj państwo nie działa. Państwo musi wprowadzić stan klęski żywiołowej po to, żeby był czas na przygotowanie bezpiecznych i demokratycznych wyborów. Wybory w maju nie spełniają żadnych z tych przesłanek - stwierdziła parlamentarzystka.

Podkreśliła, że wybory powinno się przeprowadzić w czasie "najdogodniejszym". - Prawdopodobnie to będzie czas końca wakacji - oceniła.

Autor: 
zzz
Źródło: 

gazeta.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama