Nowy ład Kaczyńskiego zakłada "menelowe+".  "Czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się należy"

Reklama

pon., 02/08/2021 - 10:33 -- zzz

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to nic innego jak menelowe plus, czyli PRL-owskie "czy się stoi, czy się leży tysiąc złotych się należy". PIS, aby kupić głosy wyborców stawia na nierobów, nieudaczników życiowych i meneli - słowem deprawacja społeczeństwa na potęgę. PIS zakłada, że każda osoba dorosła otrzyma miesięcznie 1200 zł.

Na czym polega Bezwarunkowy Dochód Podstawowy?

Jak czytamy w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego, koncepcja dochodu podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb. Budżet państwa kosztowałoby to 376 mld zł rocznie.

Według bolszewickiej koncepcji dochód gwarantowany sfinansują ambitni, którym chce się pracować od świtu do nocy, ponieważ jest ucieleśnieniem podstawowej zasady sprawiedliwości, wedle której zasoby ziemi są wspólne, a wszystkie osiągnięcia ludzkości są efektem zbiorowego wysiłku oraz akumulacji wiedzy i doświadczeń przez pokolenia....

Koncepcja liberalna zakłada zaś wprost przeciwnie, że pomysł taki byłby zaprzeczeniem podstawowych zasad sprawiedliwości oraz społecznych podstaw rozwoju, wedle których jednostki powinny być wynagradzane proporcjonalnie do trudu i wysiłku wkładanego w pracę.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. MINUSY:

- brak środków na wypłaty takiego świadczenia
- dochód podstawowy doprowadziłby do dezaktywizacji zawodowej części osób pracujących
- s koro świadczenie byłoby dla wszystkich takie same, byłoby nieadekwatne do potrzeb niektórych kategorii osób potrzebujących, na przykład osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymują większe wsparcie w ramach obecnego systemu.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama