BOLSZEWICKI ŁAD ZAKŁADA, ŻE PRZEDSIĘBIORCA ZOBOWIĄZANY BĘDZIE DO COMIESIĘCZNEGO RAPORTOWANIA ZUS

Reklama

śr., 09/29/2021 - 06:11 -- zzz

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, będą musieli każdego miesiąca składać deklarację do ZUS-u. Czemu? Nowa stawka składki zdrowotnej będzie różna każdego miesiąca, podobnie jak dochody firmy. Stałe będzie natomiast jedno – kontaktowanie się z urzędem.

Deklaracje do ZUS-u

W myśl nowych przepisów zawartych w Polskim Ładzie, składka zdrowotna będzie liczona od dochodu z działalności gospodarczej. Tym samym przedsiębiorca będzie musiał przekazywać informację o takim dochodzie co miesiąc do ZUS-u – przypomina "Rzeczpospolita".

Polski Ład likwiduje stałe odliczenie, które do tej pory wynosiło 381,81 zł. Nowa stawka będzie różna każdego miesiąca, podobnie jak różne dochody firmy. Przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą 9 proc. dochodów z biznesu. Dla “liniowców” składka wyniesie 4,9 proc. dochodu.

Jeszcze inaczej będzie to wyglądać u przedsiębiorców rozliczających się w formach zryczałtowanych. Osoby na karcie podatkowej zapłacą stałą składkę zdrowotną, natomiast przedsiębiorcy odprowadzający ryczałtowy podatek od przychodów będą mieli składkę zróżnicowaną.

Polski Ład przyjęty

Jak pisaliśmy w InnPoland, Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt Polskiego Ładu po długich godzinach obrad. Oznacza to, że Sejm może przegłosować zmiany w prawie nawet w tym tygodniu. Tymczasem eksperci wytykają projektowi nie tylko sporą liczbę błędów merytorycznych i sprzeczności z innymi ustawami, ale nawet pomyłki językowe i interpunkcyjne.

Polski Ład promuje na przykład transakcje bezgotówkowe, pozwalając zaliczać w koszty transakcje gotówką jedynie do sumy 8 tys. zł. Jednocześnie zaledwie 17 września koalicja rządząca sama zatwierdziła nowelę do ustawy o usługach płatniczych, która... zakazuje odmawiania rozliczeń gotówkowych.

Autor: 
zzz
Źródło: 

innpoland

Polub Plportal.pl:

Reklama