CZESKA KONSTYTUCJA ZAGWARANTUJE CZECHOM PRAWO DO OBRONY BRONIĄ PALNĄ

Reklama

ndz., 06/20/2021 - 14:28 -- zzz

Podczas gdy politycy PIS postrzegają Polaków w kwestii dostępu do broni palnej, podobnie jak zaborca, Czeski parlament zagwarantuje Czechom w Konstytucji prawo do użycia broni do obrony siebie lub innych.

Według polskich polityków Polacy nie dorośli do posiadania broni i postrzegają ich jako potencjalne zagrożenie. Do prawa posiadania broni dorośli Niemcy, gdzie 30% obywateli ma pozwolenie na broń, Czesi, Szwajcarzy, Rosjanie, ale nie Polacy. Takie postrzeganie przez polskich polityków od prawej po lewą stronę sceny politycznej jest dowodem na to, co w rzeczywistości sądzą politycy o Polakach, traktując ich jak dzieci specjalnej troski.

Poprawka wywodzi się z petycji, którą podpisało 102 tys. osób, w tym wielu najwyższych urzędników

Uzasadniając swoje starania, Komisja Europejska stwierdziła, że ​​konieczne jest podjęcie działań przeciwko terroryzmowi.
Krytycy stwierdzili, że terroryści w większości używają nielegalnie zdobytej broni i że czeskie prawo w tym zakresie jest wystarczające.

Projekt ustawy, czyli zaproponowana przez Senat poprawka do czeskiej Karty Podstawowych Praw i Wolności, jest reakcją na unijne przepisy dotyczące nabywania i posiadania broni palnej. Aby weszła w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat.

Na podstawie nowelizacji w Karcie Podstawowych Praw i Wolności znajdzie się nowy artykuł mówiący, że "prawo do obrony własnego życia lub życia innego mężczyzny lub kobiety nawet przy użyciu broni jest gwarantowane na warunkach określonych przez [odpowiednie] prawo."

Autorzy wniosku powiedzieli, że jego celem jest niedopuszczenie do ograniczenia tego prawa przez wspólne prawo unijne. Ponadto wzmocni pozycję Czech w rozmowach o kolejnych regulacjach unijnych.

- Nadmierne regulacje dotyczące broni posiadanej legalnie nie mają sensu i prowadzą do wzrostu liczby nielegalnie posiadanej broni – stwierdziła przewodnicząca komisji obrony niższej izby, Jana Černochová.

Poprawkę poparło 141 na 159 obecnych posłów; 15 posłów, głównie spośród Piratów i Chrześcijańskich Demokratów, wstrzymało się od głosu. Jeden poseł Czeskiej Partii Piratów i jeden Chrześcijański Demokrata głosowali przeciwko poprawce, podobnie jak jeden poseł z Partii Socjaldemokratów.

Aby poprawka konstytucyjna przeszła przez 200-osobową Izbę Deputowanych potrzeba co najmniej 120 głosów.

Poprawka wywodzi się z petycji, którą podpisało 102 tys. osób, w tym wielu najwyższych urzędników. Został on uruchomiony przez myśliwych i innych posiadaczy broni w odpowiedzi na starania Komisji Europejskiej o ograniczenie posiadania broni palnej, w tym legalnej.

Uzasadniając swoje starania, Komisja Europejska stwierdziła, że ​​konieczne jest podjęcie działań przeciwko terroryzmowi. Krytycy stwierdzili, że terroryści w większości używają nielegalnie zdobytej broni i że czeskie prawo w tym zakresie jest wystarczające.

Pozew Czech przeciwko kontrowersyjnej dyrektywie unijnej został oddalony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W rezultacie rząd musiał zaproponować nowelizację ustawy o posiadaniu broni, która w minimalnym, niezbędnym stopniu uwzględnia regulacje unijne.

RZECZPOSPOLITA ROZBROJONA

Od czasu, kiedy zaborcy zabrali Polakom prawo do posiadania broni, to żaden rząd go nie przywrócił. Polska jest jednym z najbardziej - jak lubią to opisywać amatorzy strzelania - "rozbrojonych" krajów w Europie. Gorzej jest tylko na Litwie i w Rumunii.

Liczby? Na 100 mieszkańców przypada dziś w Polsce zaledwie 1 sztuka broni. W Niemczech na 100 mieszkańców będzie ich 30, podobnie we Francji, Szwecji i Norwegii. Daleko nam do będących w czołówce Finów i Szwajcarów (40), ale niewiele bliżej też do Czechów (16). Nie mówiąc już o Stanach, gdzie na 100 mieszkańców przypada blisko 90 sztuk broni.

 

Znalezione obrazy dla zapytania dostęp do broni w polsce

 

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama