KOSMOS WEDŁUG KACZYŃSKIEGO: JEŚLI POLAK ZARZĄDZA FIRMĄ NA KSIĘŻYCU TO MUSI PŁACIĆ PODATKI W POLSCE

Reklama

ndz., 09/05/2021 - 21:09 -- zzz

Spółki ze wszystkich krajów świata mające w zarządach mieszkańców Polski staną się polskimi podatnikami i u nas zapłacą podatek CIT, nawet jeśli nie prowadzą w Polsce żadnej działalności – wynika z projektu tzw. Polskiego Ładu - pisze "Puls Biznesu".

 

Ministerstwo Finansów (MF) pomysł ten tłumaczy koniecznością dalszego uszczelniania przepisów i opodatkowania zagranicznych spółek de facto kierowanych z Polski. Eksperci nazywają ten pomysł niedorzecznym i absurdalnym.

To szukanie pieniędzy wszędzie, gdzie popadnie i tworzenie niedorzecznego prawa na potrzeby fiskusa. Wyobraźmy sobie np. spółkę z Włoch produkującą maszyny rolnicze, która nie prowadzi żadnej działalności w naszym kraju. I tylko z powodu tego, że w zarządzie ma Polaka mieszkającego na stałe w ojczyźnie, stałaby się polskim podatnikiem? Gdyby ten niemądry pomysł wszedł w życie, to jak polski fiskus miałby zmusić zagraniczną spółkę, mającą siedzibę w jakimkolwiek kraju świata, do składania deklaracji podatkowych w Polsce i płacenia CIT w naszym kraju od dochodów osiąganych gdziekolwiek na świecie? Przecież nasze organy skarbowe nie mają jurysdykcji nad takimi spółkami, nie mają narzędzi przymuszenia ich do zapłaty podatku. Równie dobrze polski fiskus mógłby wymyślić opodatkowanie działek na Księżycu

- ocenia Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT, menedżer pracujący za granicą.

- Negatywne skutki tej regulacji ponieśliby przede wszystkim Polacy odpowiadający za zarządzanie firmami poza granicami Polski. Ci wysokiej klasy menedżerowie albo zostaliby zmuszeni wyjechać z Polski i zamieszkać w innym kraju, albo straciliby możliwość pełnienia takich wysokich funkcji z Polski na poziomie międzynarodowym czy regionalnym - dodaje Jolanta Jaworska, wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

businessinsider.com.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama