PLAN LIKWIDACJI PREZESA NIK. 6% PKB POLSKI POZA KONTROLĄ. MARIAN BANAŚ MOŻE UJAWNIĆ PRZEKRĘTY PIS

Reklama

śr., 03/03/2021 - 19:29 -- zzz

Usunięcie Mariana Banasia z funkcji prezesa NIK, to dla rządu i całego PIS sprawa życia lub śmierci. Dlatego wkrótce będą kolejne próby ataku na "Żelaznego Mariana". Z informacji Onetu wynika, że na Nowogrodzkiej powstaje plan zwiększenia presji na Mariana Banasia z opcją ostatecznego pozbycia się go. Powodem jest spadająca popularność partii.

 

- Nasze notowania nie są dobre. Perspektywa trzeciej kadencji samodzielnych rządów oddala się. Gdybyśmy mieli za dwa lata oddać władzę, w NIK musi być ktoś, kogo można być pewnym. Marian taki nie jest – mówi nam polityk PiS.

Głównym powodem to gigantyczne pieniądze, które są poza kontrolą parlamentu i społeczeństwa. W ubiegłym tygodniu polski rząd wysłał do Komisji Europejskiej pismo, w którym przedstawia, jaka część budżetu naszego kraju jest poza kontrolą parlamentu i przez to samego społeczeństwa. W tym negatywnym rankingu Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród dużych państw Unii.

Wnioski są przerażające - uważa Dudek. "Polska jest na pierwszym miejscu wśród dużych krajów Unii z najbardziej nieprzejrzystymi finansami. Przed nami znalazł się tylko mały Cypr " - mówi ekonomista. Różnica między prawdziwym obrazem budżetu centralnego, a tym, nad czym kontrolę ma parlament, wniosła 6,6 proc. PKB, tj. 150 mld zł w 2020 r. "Taka suma jest poza kontrolą społeczeństwa w ramach procesu budżetowego, co zresztą wyliczył sam Minister Finansów. To pokazuje olbrzymią skalę omijania reguł przez ten rząd, skalę nieprzejrzystości finansów publicznych, skalę kreatywności.

Według głównego ekonomisty FOR rząd stosuje triki księgowe. Tworzy nowe fundusze, agencje, rozdaje obligacje zamiast dotacji, wypłaca 13-tki z pozabilansowych rachunków pomocniczych i zmienia regułę wydatkową w ustawie o pracownikach delegowanych.

"Tylko w PRL-u było tyle funduszy. Jest to nieefektywne zarządzanie pieniędzmi" - podkreśla Dudek.

6,6 proc. PKB to ponad 150 mld złotych. Gdzie są te gigantyczne pieniądze? Odpowiedź może nam dać prezes NIK - "Żelazny Marian". Ale czy zdąży?

W lutym zeszłego roku służby dokonały spektakularnych przeszukań kilkunastu nieruchomości należących do samego Mariana Banasia i jego najbliższej rodziny.

 

Natomiast latem ubiegłego roku prezes Prawa i Sprawiedliwości dał zielone światło służbom. Cofnął się po tym, gdy w koalicji wybuchł konflikt, który o mało co nie doprowadził do jej rozpadu.

Obecnie odżył plan likwidacji z funkcji prezesa NIK Mariana Banasia. Według Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego prezesem NIK musi być ktoś, kogo można być pewnym. Marian taki nie jest – mówi nam polityk PiS.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama