Po "Sylwestrze Marzeń" zamkniemy galerie handlowe, bo jest Covid-19

Reklama

pon., 01/03/2022 - 12:45 -- zzz

- Jeśli nadal będziemy obserwować przyrosty zakażeń, w środę albo w piątek powinniśmy się spodziewać kolejnych decyzji zaostrzających restrykcje — powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Ewentualne obostrzenia mogą objąć ograniczenie działalności gospodarczej.

Sylwester bez koronawirusa? Choć od 15 grudnia z powodu wprowadzenia obostrzeń przez Ministerstwo Zdrowia kluby są zamknięte, to w sylwestra 31 grudnia 2021 mogły być otwarte. Zabawy sylwestrowe mogły się odbyć - także Sylwester Marzeń z Dwójką w Zakopanem i Sylwester Szczęścia Polsatu. Chętnie skorzystali z tego Polacy, udając się na niezliczone bale sylwestrowe. 

Piątek 31 grudnia był jedynym dniem w końcówce grudnia 2021, kiedy kluby będą mogły być otwarte. To wyjątek w Sylwestra, bo "w Sylwestra koronawirus nie atakuje". Większość z nich planuje zabawy sylwestrowe. Odbędą się one jednak pod pewnymi warunkami. Imprezy będą musiały się odbyć w ścisłym reżimie sanitarnym – maksymalnie 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

Nagle propagandowa tuba w osobie ministra Niedzielskiego, chce pozamykać galerie handlowe, bo Covid-19. Uczyni to zapewne z naruszeniem prawa, bo nie wprowadzono stanu wyjątkowego, a wszelkie ograniczenia działalności gospodarczej są nielegalne.

 

 

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem". | Foto: Piotr Molecki / East News

Szef resortu zdrowia poinformował w RMF FM o 6422 nowych zakażeniach koronawirusem. Podkreślił, że "widzimy rosnącą skalę wzrostów zakażeń".

"Startowaliśmy trzy dni temu z przyrostu 10 proc., a wczorajszy przyrost jest powyżej 25 proc. Siłą rzeczy jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy" – dodał.

Minister zdrowia, pytany, czy rząd zareaguje na obecną sytuację epidemiczną lockdownem, przekazał, że "jeśli pewien arsenał związany z wyszczepieniem się kończy, to używa się tego, co pozostaje w ręku, czyli restrykcje, obostrzenia".

"Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu kontynuację wzrostowego trendu infekcji przy zapełnieniu mniej więcej ok. 20 tys. łóżek, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające" – zaznaczył.

Niedzielski zapowiedział, że "prawdopodobnie decyzje zapadną w środę lub piątek, jeśli trend wzrostu infekcji się utrzyma".

Szef MZ, dopytywany, jakie mogą być ewentualne obostrzenia, stwierdził, że "będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, ale mamy takie samo zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej". Wskazał też na możliwe "inne restrykcje związane z ograniczaniem działalności gospodarczej, galerii i innych tego typu miejsc".

 

Nowe obostrzenia wprowadzono 15 grudnia

Odnosząc się do zakażeń nowym wariantem omikron, Niedzielski powiedział, że "należy się liczyć, że każdy z nas jest nastawiony na kontakt z omikronem". "W takiej sytuacji niezaszczepienie się jest brakiem odpowiedzialności" – ocenił.

Od 15 grudnia obowiązują takie obostrzenia epidemiczne jak ograniczenie limitu osób - z 50 do 30 proc. (w limitach nie uwzględnia się zaszczepionych) - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych. Wprowadzono też zakaz działania dyskotek, klubów nocnych czy spożywania posiłków w kinach.

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama