Biurokracja związana z Brexitem prowadzi do niedoborów w niektórych brytyjskich supermarketach

Reklama

sob., 01/16/2021 - 23:51 -- MagdalenaL

Prawie dwa tygodnie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE kierowcy ciężarówek są zmuszeni czekać, w niektórych przypadkach całymi dniami, na poprawne formalności związane z wysyłką towarów z Wielkiej Brytanii.

Zmiany w przepisach celnych grożą pozostawieniem supermarketów w Wielkiej Brytanii z niedoborami niektórych produktów.

„To niedobrze” - wyjaśnił brytyjski kierowca ciężarówki Petar Loba - „ta sytuacja, dla mnie to za dużo papierkowej roboty, za dużo czekania co wcale nie jest dobre”.

Przynajmniej jeden z wiodących spedytorów ostrzega, że ​​niektórzy przewoźnicy mogą po prostu odmówić dostawy towarów do Wielkiej Brytanii, zamiast zajmować się wszystkimi zmienionymi dokumentami i związanymi z tym biurokracjami.

„Kierowcy często płacą za kilometr” - powiedział agent John Shirley. „Więc jeśli siedzą tam, tak jak teraz, po prostu przekażą swoje zawiadomienia lub powiedzą swoim szefom:„ Nie chcę już jechać do Wielkiej Brytanii, zamierzam wziąć tylko tyle, ile mi dajesz w Europie i tak się stanie”.

W Irlandii Północnej, gdzie nowe stosunki z UE są bardziej skomplikowane niż reszta Wielkiej Brytanii, niedobory brytyjskich produktów w supermarketach są już na porządku dziennym.

Kieran Sloan zarządza delikatesami Sawers w Belfaście.

Nie możemy robić dostaw- narzekał. „Firmy przyjmują zamówienia, a potem dzwonią do nas mówiąc: „nie możemy tego dostarczyć do odwołania”.

Irlandia Północna jest częścią Wielkiej Brytanii, ale granicą lądowa graniczy z Republiką Irlandii, która znajduje się w Unii Europejskiej. Tamtejsi handlowcy twierdzą, że w przypadku braku dostaw z Wielkiej Brytanii jedyną ich opcją jest wypełnienie okienek produktami z UE.

Republika Irlandii zwiększa liczbę bezpośrednich połączeń promowych do Europy dla ciężarówek, które wcześniej podróżowały przez Wielką Brytanię.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 

euronews.com

Polub Plportal.pl:

Reklama