Elektrownia Ostrołęka pod rządami PiS zarządzana jest przez katechetów i hodowców kaczek

Reklama

czw., 09/10/2020 - 06:02 -- zzz

- Elektrownia Ostrołęka pod rządami PiS zmierza ku upadkowi, m.in. dlatego, że zarządzana jest przez katechetów, nauczycieli, kolejarzy i hodowców kaczek - mówili na środowej konferencji posłowie Koalicji Obywatelskiej Czesław Mroczek i Marcin Kierwiński oraz były senator PiS Krzysztof Majkowski.


Posłowie KO zorganizowali w środę konferencję prasową w związku z sytuacją w Elektrowni Ostrołęka.

Przekonywali, że sytuacja w tej Elektrowni jest przykładem traktowania spółek energetycznych jako łupu politycznego, gdzie na wszystkie możliwe stanowiska mianowano działaczy partyjnych, nie zwracając uwagę na ich kompetencje.

 

- Energetyka stała się zakładnikiem decyzji politycznych - mówił poseł Czesław Mroczek.

W konferencji wziął udział były senator PiS i były pracownik Elektrowni Ostrołęka Krzysztof Majkowski, który, jak mówił Mroczek, od lat sygnalizuje nieprawidłowości w Elektrowni Ostrołęka.

Majkowski mówił, że po 2016 roku kondycja ekonomiczna Elektrowni Ostrołęka zaczęła się gwałtownie pogarszać. "Do 2015 roku bilans energetyczny, dotyczący importu i eksportu energii elektrycznej był na plusie i Polska sprzedawała cześć nadwyżki energii. Od 2016 roku zaczęła się sytuacja, że zaczęliśmy coraz więcej energii importować, w tej chwili importujemy codziennie 2400 Megawatów" - mówił.

 

To jest tak, dodał, jakby "cztery elektrownie zostały wycięte z systemu".

- Niestety tragiczny w skutkach okazuje się związek polityki z gospodarką - mówił Majkowski. - W elektrowni i spółkach są ludzie kompletnie nieznający się na energetyce. Ani doświadczenia, ani wykształcenia. Mamy kilku katechetów, którzy w tej chwili zarządzają elektrownią, mamy specjalistę od chowu gęsi, od chowu kaczek, mamy nauczycieli, kolejarzy, którzy nigdy z energetyką nie mieli nic wspólnego - podkreślał.

- Fachowcy, którzy ze mną przepracowali modlą się o to, żeby ta sytuacja się skończyła - zaznaczył.

Odpowiedzialnością za ten stan Majkowski obarczył lokalnego posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego. - Firma która jest jedną nogą dla miasta Ostrołęki w tej chwili chyli się ku upadkowi i z roku na rok jej pozycja jest coraz gorsza - powiedział.

 

Mimo to, jak dodał, rada nadzorcza przyznała zarządowi nagrody, a członek zarządu, która doprowadziła do rozbicia samochodu służbowego nie poniosła żadnych konsekwencji.


Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński zwrócił uwagę, że sytuacją w Elektrowni Ostrołęka zainteresowało się CBA. - Jak wielka musi być ta afera, skoro CBA, które do tej pory lekką ręką zamiatało pod dywan wszelkie afery związane z obozem władzy, w tej sprawie zdecydowało się na interwencję - mówił Kierwiński.

We wtorek tvn24.pl podało, że Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku zatrzymało cztery osoby związane z branżą energetyczną, w tym byłego prezesa Elektrowni Ostrołęka oraz menadżera PGE Dystrybucja. Agenci CBA zażądali też wydania dowodów od posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego - podał portal.

Według informacji tvn24.pl, akcja CBA ma związek z zamówieniami zlecanymi przez spółkę PGE Dystrybucja jednej z prywatnych firm z siedzibą w Ostrołęce. Zamówienia, jak wynika z ustaleń śledczych, były udzielane bez wymaganych przetargów.

Autor: 
ZZZ
Źródło: 

pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama