Łubudubu, łubudubu: "Szarża Obajtka, jak ta pod Samosierrą, budzi podziw". Obajtek Człowiek Wolności

Reklama

śr., 02/17/2021 - 08:32 -- zzz

"Szarża Obajtka, jak ta pod Samosierrą, budzi podziw". Podczas transmitowanej przez TVP Info gali "Człowiek Wolności 2020", tygodnika Sieci, funkcjonariusz w piękny sposób pochwalił Daniela "Wszystko Mogę" Obajtka.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności" przyznawaną przez tygodnik "Sieci". To kolejne wyróżnienie tego typu dla byłego wójta Pcimia. Na gali z okazji wręczenia nagrody gratulacje laureatowi złożył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezes NBP Adam Glapiński.

Sponsorami tegorocznej gali był szereg państwowych spółek: PGE, PZU, Bank Pekao, Lotos, PGNiG, Tauron, Totalizator Sportowy, Alior Bank oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego o Danielu Obajtku pochodzą z przypomnianego w trakcie gali wywiadu, wyemitowanego po raz pierwszy pod koniec stycznia. Polityk podczas tej rozmowy stwierdził, że przejęcie Polski Press przez Orlen to "najlepsza wiadomość, jaką usłyszał w ostatnich latach".

- To będzie piękny dzień, kiedy odbierze nagrodę ktoś, kto jest nadzieją, nie naszego obozu politycznego, ale po prostu nadzieją Polski. Wszystkich, którzy chcą żyć w kraju silnym i liczącym się. To sukces Polski i wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że historycy będą wymieniali jego nazwisko jako jedno z najważniejszych - mówił prezes PiS.

Pochlebstw nie szczędzili mu także inni politycy Zjednoczonej Prawicy. Podczas gali głos zabrali m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes NBP Adam Glapiński, wicepremier Piotr Gliński i wicepremier Jacek Sasin.

- Odwołam się do mądrości starożytnych Greków, którzy notabene mieli rację w większości kwestii. Dobrze wiedzieli, że szczęście bierze się z wolności, a wolność z odwagi. Oby to wyróżnienie tytułem "Człowieka Wolności" tygodnika „Sieci”, umocniło odwagę pana Daniela Obajtka - mówił prezes NBP Adam Glapiński.

- Napoleon Bonaparte mówił, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, jakby znał pana prezesa Obajtka. Szarża Daniela Obajtka w polskim biznesie, jak ta pod Somosierrą do której odnosił się Napoleon, budzi podziw - oznajmił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Obajtek: nie cofniemy się ani na krok

Daniel Obajtek po odebraniu nagrody przekonywał, że gospodarka buduje silne państwo, wzmacnia to państwo, daje poczucie bezpieczeństwa, niezależności, "pewnego komfortu wewnętrznego". - Daje nam nadzieję na lepsze jutro, na przyszłość naszych dzieci - dodał.

- Nie cofniemy się ani na krok, będziemy budować gospodarkę, silny koncern, nie pozwolimy na nowo tego koncernu oddać w ręce mafii paliwowych, które odsączały zysk narodowego czempiona - oznajmił Obajtek. - Nie będziemy prywatyzować, ale wzmacniać poprzez procesy akwizycyjne - dodał.

Prezes PKN Orlen stwierdził też, że "próbowano nam niejednokrotnie wmawiać, ze kapitał nie ma narodowości". - To były kłamstwa, które miały nas uśpić i spowodować, by szalała dzika prywatyzacja. (…) Rozdawnictwo majątku narodowego za darmo, wręcz kradzież - oświadczył.

Kim jest Daniel Obajtek?

Na szerokie wody wypłynął dzięki nawałnicy w paprykowym zagłębiu pod Radomiem. W 2011 r. żywioł zmiótł tam kilkaset budynków i tysiące tuneli z uprawami. To właśnie wtedy paprykarz Stanisław Kowalczyk rzucił przed kamerami w twarz Donaldowi Tuskowi słynne "panie premierze, jak żyć?".

Błyskawicznie zareagowało PiS. Jarosław Kaczyński pod rękę z ówczesnym rzecznikiem partii Adamem Hofmanem przyjechali do Kowalczyka. Złorzeczyli na Tuska i obiecali wsparcie. Obok nich stanął Daniel Obajtek. Wójt Pcimia miał wtedy też udziały w firmie produkującej folie. Przywiózł jej całe bele i podarował załamanym plantatorom.

- Wójt "wszystko mogę" Daniel Obajtek – mówił o nim Jarosław Kaczyński. I dodawał: - Będziemy rządzić Polską jak Obajtek Pcimiem.

W 2015 r. premier Beata Szydło powołała go na szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ARiMR były wójt Pcimia dokonał personalnej czystki. Zwolnił ponad tysiąc osób. Kiedy dzieła dokończył, został wysłany na nowy odcinek – do gdańskiej Energi, jednej z największych spółek energetycznych w kraju.

 

Doświadczenia w branży nie miał żadnego. Wykształcenia też. Jest absolwentem prywatnej uczelni w Radomiu, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera ochrony środowiska. 45-letni Obajtek dyplom obronił dopiero w 2014 r.

W Trójmieście, gdzie błyskawicznie wymienił zarządy spółek zależnych, też długo miejsca nie zagrzał. Po niecałym roku trafił na fotel prezesa PKN Orlen, paliwowego giganta. Zastąpił tam bardzo mocnego człowieka PiS – Wojciecha Jasińskiego, który był dobrym znajomym braci Kaczyńskich jeszcze ze studiów.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet/plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama