Polska jest „najbardziej autokratyzującym krajem na świecie”. Napaści na sądownictwo i prawa obyw.

Reklama

śr., 06/23/2021 - 06:27 -- zzz

Według indeksu opracowanego przez naukowców i innych ekspertów, w ciągu ostatniej dekady Polska posunęła się bardziej w kierunku autokracji niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

Wyniki zostały ogłoszone wczoraj w raporcie, Autokratyzacja zmienia się w wirus , przez Varieties of Democracy (V-Dem), który tworzy największy globalny zbiór danych na temat demokracji, obejmujący 202 kraje z wkładem od 3500 ekspertów.

W najnowszym Indeksie Liberalnej Demokracji V-Dem Polska spadła na 63. miejsce. To stawia ją tuż nad Ekwadorem, Wyspami Salomona i Botswaną oraz tuż poniżej Bułgarii, Lesotho i Mongolii. Wśród krajów Unii Europejskiej tylko Węgry (89.) są niżej od Polski.

W nowym raporcie zauważono jednak, że wśród „największych autokratyzatorów” (krajów, których wynik spadł najbardziej w ciągu ostatnich dziesięciu lat) Polska „zajęła [od Węgier] wątpliwe pierwsze miejsce z dramatycznym spadkiem o 34 punkty procentowe”. od 2010 do 2020 roku.

„Większość [spadku w Polsce] miała miejsce od 2015 r.” – zauważa V-Dem. W tym samym roku do władzy powróciła narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Od tego czasu podjęła gruntowną rewizję sądownictwa, mediów i innych instytucji, dzięki czemu Polska szybko uplasowała się w różnych podobnych rankingach.

W zeszłym roku ranking Freedom House wykazał, że Polski nie można już klasyfikować jako pełną demokrację . Spadek kraju w kategorii „ramy sądowe i niezawisłość” był największym, jaki kiedykolwiek odnotowała organizacja pozarządowa dla tego wskaźnika.

Podobnie V-Dem zdegradował Polskę z najwyższej klasyfikacji „Demokracji Liberalnej” do niższej kategorii „Demokracji Wyborczej”. Odnotowuje, że w Polsce miały miejsce „ciągłe napaści na sądownictwo oraz ograniczenia wobec mediów i społeczeństwa obywatelskiego”.

Na początku tego roku Polska spadła na najniższą w historii pozycję w corocznym indeksie korupcji opracowanym przez Transparency International, który stwierdził, że „stała erozja rządów prawa i nadzoru demokratycznego przez partię rządzącą stworzyła warunki do rozkwitu korupcji na najwyższych szczeblach mocy".

 

W najnowszym  World Press Freedom Index , opracowywanym corocznie przez Reporterów bez Granic,  Polska spadła na najniższą w historii pozycję  62., po pięciu kolejnych latach spadku z 18. pozycji w 2015 roku.

W ciągu pierwszych czterech lat urzędowania PiS Polska odnotowała również największy spadek ze wszystkich krajów w Indeksie praworządności Światowego Projektu Sprawiedliwości   i spadła o sześć miejsc w Indeksie Demokracji Economist Intelligence Unit’s  Democracy Index  (gdzie jest obecnie klasyfikowany jako „wadliwa demokracja”). ”).

W 2019 r. w  Indeksie Wolności Gospodarczej  opracowanym przez konserwatywny amerykański think tank Heritage Foundation Polska  spadła  na 46. pozycję, w porównaniu z 39. w 2016 r. W Indeksie Wolności Człowieka  Instytutu Cato  spadła z 21. pozycji w 2011 r. do 40. zeszłego roku.

Polski rząd przekonuje, że jego polityka wobec sądownictwa, mediów i innych instytucji jest konieczna, aby zmieść resztki byłego reżimu komunistycznego .

Lider PiS Jarosław Kaczyński twierdzi, że po 1989 roku Polska nie stała się naprawdę niepodległa. Zamiast tego elity komunistyczne i niektóre elementy opozycji doszły do ​​układu, który pozostawił „postkomunistów” nadal zajmujących wpływowe stanowiska w polityce, sądownictwie, gospodarce i mediach.

 

„Nasza obecna polityka ma na celu zmianę postkomunistycznego ładu w Polsce, a beneficjenci tego systemu walczą o utrzymanie swoich wpływów i nie uznają nas” –  powiedział Kaczyński w zeszłym roku.

Gdy jej metody spotykają się z krytyką instytucji i organizacji międzynarodowych, PiS i jego zwolennicy  przekonują  różnie, że organy zewnętrzne nie rozumieją realiów sytuacji w Polsce, że są motywowane politycznie, albo że z powodu uprzedzeń wobec wschodnich członków UE nakłaniają je do inne standardy niż stany zachodnie.

Kredyty obrazkowe: V-Dem Institute/Autokratyzacja staje się wirusowa 

Autor: 
zzz
Źródło: 

notesfrompoland.com

Polub Plportal.pl:

Reklama