
W lipcu premier Elisabeth Borne zaproponowała Zgromadzeniu Narodowemu zorganizowanie we Francji debaty na temat wojny na Ukrainie i jej konsekwencji. Posłowie wznowią pracę w Izbie w poniedziałek 3 października oświadczeniem rządu, po którym odbędzie się debata na temat wojny na Ukrainie, dowiedziała się Agence France-Presse ze źródeł parlamentarnych we wtorek 13 września.
Zgodnie z artykułem 50-1 konstytucji, rząd przedstawi oświadczenie w sprawie wojny, zgodnie z protokołem Konferencji Przewodniczących, która gromadzi głównych przywódców Zgromadzenia. W senacie termin debaty nie został jeszcze wyznaczony, a kolejna Konferencja Przewodniczących ma odbyć się 21 września.
„Pożądane byłoby przeprowadzenie w Izbie debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Ważne jest, aby reprezentacja narodowa miała wszystkie informacje i mogła debatować nad tą ważną sprawą” – powiedziała premier 12 lipca, podczas pierwszej sesji pytań do rządu.
Projekt budżetu na rok 2023 przedmiotem debaty od 10 października
Posłowie będą kontynuować swoje prace, analizując wrażliwy projekt ustawy o ubezpieczeniu od bezrobocia, a także przeprowadzając turę pytań do rządu we wtorek 4 października.
Projekt budżetu na rok 2023 będzie przedmiotem debaty od 10 października, a budżet ubezpieczeń społecznych od 20 października, do tradycyjnego maratonu budżetowego, który musi zakończyć się przed Bożym Narodzeniem, a który w tym roku zapowiada się szczególnie napięty.
Władza wykonawcza postanowiła nie zwoływać we wrześniu nadzwyczajnej sesji parlamentu, co zdarzyło się po raz pierwszy od dwudziestu lat. Wobec braku większości absolutnej obóz Macrona tłumaczy, że chce wykorzystać wrzesień na przygotowanie tekstów i próbę osiągnięcia kompromisów z opozycją, zwłaszcza w sprawie budżetu.
Liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen potępiła 11 września „techniczne bezrobocie" deputowanych, twierdząc, że chce narzucić "dobrowolnie lub siłą" na menu parlamentu kryzys energetyczny.