Pierwsza kobieta – premier Szwecji podaje się do dymisji kilka godzin po nominacji

Reklama

ndz., 11/28/2021 - 20:59 -- MagdalenaL

Pierwsza w historii Szwecji kobieta – premier podała się do dymisji zaledwie kilka godzin po tym, jak została nominowana.

Magdalena Andersson, ogłoszona w środę jako liderka rządu, podała się do dymisji po tym, jak jek koalicjant odszedł z rządu, a jej budżet nie przeszedł.

Zamiast tego parlament przegłosował budżet przygotowany przez opozycję, w skład której wchodzi antyimigrancka skrajna prawica.

„Powiedziałam marszałkowi, że chcę zrezygnować”, powiedziała Andersson dziennikarzom.

Jej koalicyjny partner, Partia Zielonych, powiedział, ze nie może zaakceptować budżetu „przygotowanego po raz pierwszy z udziałem skrajnej prawicy”.

Pani Andersson powiedziała, że ma nadzieję spróbować ponownie zostać premierem jako lider rządu jednej partii.

„Istnieje konstytucyjna praktyka, że rząd koalicyjny powinien zrezygnować, gdy jedna partia odchodzi”, powiedziała socjaldemokratka w środę. „Nie chcę stać na czele rządu, którego prawowitość będzie kwestionowana.”

Przewodniczący parlamentu powiedział, że skontaktuje się z liderami partii w sprawie kolejnego ruchu.

Pani Andersson została wybrana na premiera w środę, ponieważ zgodnie ze szwedzkim prawem, potrzebowała jedynie aby większości posłów nie głosowała przeciwko niej.


Źródło zdjęcia

Sto lat po tym, jak szwedzkie kobiety otrzymały prawa wyborcze, 54-letnia liderka socjaldemokratów została nagrodzona owacją na stojąco przez części parlamentu, czyli Riksdag.

Jej wybór na szefową mniejszościowego rządu nastąpił po zawarciu w 11. godzinie porozumienia z opozycyjną partią Lewica, w zamian za wyższe emerytury dla wielu Szwedów. Uzyskała też poparcie partnera koalicyjnego – Zielonych.

Spośród 349 deputowanych do Riksdagu 174 głosowało przeciwko niej. Ale oprócz 117 posłów, którzy poparli Andersson, kolejnych 57 wstrzymało się od głosu, co dało jej zwycięstwo jednym głosem.

Była mistrzyni juniorów w pływaniu, pochodząca z uniwersyteckiego miasta Uppsala, rozpoczęła swoją karierę polityczną w 1996 roku jako doradca polityczny ówczesnego premiera Gorana Perssona. Ostatnie siedem lat spędziła na stanowisku ministra finansów.

Zanim posłowie poparli Magdalenę Andersson, Szwecja była jedynym krajem nordyckim, w którym premierem nigdy nie była kobieta.

Zostanie pierwszą kobietą premierem w historii Szwecji powinno być powodem do świętowania dla Magdaleny Andersson, jednak słońce ledwo zaszło, gdy złożyła wypowiedzenie.

Złożoność szwedzkiej polityki sprawia, że nie możemy zakładać, że to już koniec. Jeśli dojdzie do kolejnego głosowania na stanowisko premiera, Pani Magdalena Andersson prawdopodobnie ponownie zostanie wybrana. A to dlatego, że Partia Zielonych obiecała ją poprzeć, mimo, że zrezygnowała z bycia formalnym partnerem koalicyjnym. Ale znalazłaby się w trudnej sytuacji stojąc na czele kruchego rządu mniejszościowego i nadal musiałaby trzymać się prawicowego budżetu, który został już przegłosowany przez parlament.

Cały ten polityczny chaos podkreślił, jak bardzo podzielona jest obecnie szwedzka polityka. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, czy wyborcy przełamią impas, dokonując znaczącego przesunięcia na prawo lub lewo w przyszłorocznych wyborach.

Autor: 
tłum. Magdalena Hałasa
Polub Plportal.pl:

Reklama