Afera Piebiaka. Zagraniczne media o tekście Onetu

Reklama

śr., 08/21/2019 - 11:55 -- izabela.szkatula

Zagraniczne portale i gazety cytują publikację Onetu w związku ze sprawą Łukasza Piebiaka. W reakcji na nasz materiał wiceminister sprawiedliwości wczoraj po południu złożył rezygnację z funkcji. Sprawę opisuje m.in. "The Washington Post", który pisze o "kolejnym zakłopotaniu dla prawicowego rządu".

Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak nawiązał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra.
Politico o publikacji Onetu
"Portal informacyjny Onet opublikował w poniedziałek raport, w którym twierdzi, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak »zorganizował i kontrolował« kampanię internetową przeciwko sędziemu Krystianowi Markiewiczowi, szefowi Iustitii, organizacji sądowej krytycznej wobec starań rządu o restrukturyzację systemu sądowego" - pisze Politico.
Portal stwierdza, że sprawa Piebiaka to "potencjalny problem dla PiS przed wyborami parlamentarnymi" po aferze związanej z lotami Marka Kuchcińskiego, ale ugrupowanie jest jeszcze daleko przed opozycją w przedwyborczych sondażach.
- To nie zostanie zapomniane. W Polsce jeden skandal nie obala rządu, ale jest to seria skandali - mówi dla Politico dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
"The Washington Post": kolejne zakłopotanie dla prawicowego rządu
"Polski wiceminister sprawiedliwości zrezygnował we wtorek ze stanowiska po ujawnieniu zarzutów zachęcania do internetowej kampanii nienawiści wobec sędziów krytykujących rząd. Łukasz Piebiak napisał w oświadczeniu, że ustąpił w interesie rządu, dodając, że planuje pozwać portal informacyjny Onet.pl o zniesławienie" - pisze "WP".
Jak zaznacza dziennik - powołując się na Associated Press - było to "kolejne zakłopotanie dla prawicowego rządu przed październikowymi wyborami, po tym, jak Marek Kuchciński zrezygnował ze stanowiska w związku ze skandalem dotyczącym częstego używania samolotu rządowego".
"The Washington Post" opisuje także bieżące napięcie polityczne wynikające z ujawnienia afery. Podkreśla, że premier Mateusz Morawiecki oczekiwał wyjaśnień od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
Dziennik w kolejnym tekście poinformował też o dymisji Piebiaka, zaznaczając przy tym, że nawet po ujawnieniu afery, Prawo i Sprawiedliwość nadal przoduje w sondażach przedwyborczych. "WP" podał także informację o żądaniach opozycji, by minister Ziobro również podał się do dymisji - partie argumentują to kompromitacją zarówno samego ministra, jak i całego obozu władzy.
Financial Times o "starciu między Warszawą a Brukselą"
"Ostatni zwrot w sądowniczej batalii, która doprowadziła do starcia między Warszawą a Brukselą" - tak opisuje aferę Piebiaka "Financial Times". Brytyjski dziennik podkreśla, że publikacja Onetu ma miejsce niecałe dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi.
Podobnie jak "The Washington Post", informuje o skutku ujawnienia afery, czyli dymisji Piebiaka; podaje też wypowiedzi polityków opozycyjnych, m.in. Katarzyny Lubnauer. "FT" cytuje wypowiedź liderki Nowoczesnej , która podkreśla, jak istotne jest zachowanie w Polsce niezależnego sądownictwa.
Dziennik cytuje też szefa "Iustitii" prof. Krystiana Markiewicza, który wątpi, czy prokuratura kierowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę będzie zainteresowana wyjaśnieniem tego, co dzieje się w resorcie. - Niestety, to pytanie ma smutną odpowiedź - komentuje prof. Markiewicz.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiedziało na prośby "FT" o komentarz.
Reuters o serii skandali uderzających w "nacjonalistyczny rząd"
Agencja pisząc o sprawie pisze, że to "ostatni z serii skandali" uderzających w rząd, który agencja nazywa "nacjonalistycznym". Przypomina też sprawę lotów marszałka Kuchcińskiego.
Reuters przytacza słowa Pawła Olszewskiego (PO), który twierdzi, że Zbigniew Ziobro "zgodnie z doniesieniami mediów doskonale wiedział o tych haniebnych próbach podważania wiarygodności sędziów".
EuObserver o "kampanii nienawiści"
"Wiceminister sprawiedliwości w Polsce osobiście zorganizował kampanię nienawiści wobec wybranych sędziów" - napisał portal EuObserver. Jak podkreślono w artykule "nie jest jasne czy minister sprawiedliwości Ziobro zdawał sobie sprawę z tych działań (wiceszefa MS - red.), ale Piebiak pisał w e-mailach, że na bieżąco informuje swojego »szefa«".
EuObserver w tym kontekście przywołuje sylwetkę Ziobry, nazywając go "głównym architektem szerokiego ataku polskiego rządu na sądownictwo, którego efektem są przymusowe emerytury, postępowania dyscyplinarne przeciwko sędziom walczącym o niezależne sądownictwo oraz kampanie oszczerstw prowadzone przez połączone z rządem NGO-sy i grupy na Twitterze".

Autor: 
DM, JB
Źródło: 

Onet

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama