Amerykańscy agenci włamali się do chińskiego konsulatu

Reklama

wt., 07/28/2020 - 15:19 -- AleksandraJ

Chiński konsulat w Houston w Teksasie został zamknięty w piątek, w związku z poleceniem wydanym przez rząd Trumpa. USA uważa, że konsulat zajmował się szpiegowaniem.

Lokalne media w Houston donoszą, że amerykańskie służby dostały się do środka budynku po tym jak minął termin zamknięcia konsulatu.

USA nakazało zamknięcie konsulatu w ciągu 72 godzin, zatem w piątek wszyscy chińscy pracownicy opuścili budynek.

Amerykański wywiad uważa, iż konsulat był częścią większej chińskiej operacji szpiegowskiej, która korzystała z dyplomatycznych placówek w całych Stanach.

Według amerykańskich służb pracownicy konsulatu w Houston przekazali chińskim naukowcom wiadomość o tym, jaki rodzaj informacji mogliby wykraść z instytucji badawczej w Teksasie.

Policja w Houston doniosła we wtorek, że otrzymali zgłoszenie na temat dymu wydobywającego się z dziedzińca konsulatu. Lokalne media udostępniły filmik, na którym wydaje się znajdować urzędnik palący dokumenty.

Włamali się

Tylne drzwi budynku zostały wyłamane 40 minut po tym jak minął termin ewakuacji, jak donosi „Houston Cronicle”

CNN donosi, że amerykańskie służby bezpieczeństwa dostały się do budynku.

Chińskie MSZ nazywa działanie USA „polityczną prowokacją” w środku trwających napięć pomiędzy tymi dwoma krajami.

Chiny odpowiedziały w piątek nakazem zamknięcia amerykańskiego konsulatu w Chengdu. Pekin twierdzi, że tamtejszy personel ingerował w wewnętrzne sprawy Chin.

 

Stosunki pomiędzy Chinami i USA pogorszyły się w ciągu ostatniego roku. Powodami są panująca wojna handlowa pomiędzy państwami, wybuch pandemii koronawirusa i krytyka USA wobec łamania praw człowieka w Hongkongu i w Sinciang.

Autor: 
Katarzyna Kapica
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama