Białoruska opozycja zawarła sojusz trójstronny

Reklama

śr., 08/05/2020 - 17:50 -- AleksandraJ

 

Swiatłana Cichanouska zjednoczyła  wokół sobie polityków, którzy nie zostali zarejestrowani jako kandydaci na prezydenta.

Przed zaplanowanymi na 9-go sierpnia wyborami prezydenckimi na Białorusi kształtuje się silna opozycja. 16.07 podano do wiadomości, że sztaby niedopuszczonych do wyborów przedsiębiorców Wiktara Babaryki i Waleryja Cepkały poprą kandydaturę Swiatłany Cichanouskiej. Poinformowano również, że w przypadku wygranej pani Cichanouskiej w kraju odbędą się nowe, uczciwsze wybory. Przy czym cel osiągnąć nie będzie łatwo: bezsprzecznym faworytem pozostaje piastujący obecnie stanowisko głowy państwa Aleksandr Łukaszenka.

 

Były szef Bielgazprombanku Wiktar Babarika oraz były dyrektor „Parku Wysokich Technologii” Waleryj Cepkała poprą w czasie wyborów na Białorusi Swiatłanę Ciachanouską. Taką decyzję politycy podjęli po trójstronnym spotkaniu sztabów. Na  szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie trzy strony reprezentowały kobiety: sama Swiatłana Cichanouska, przedstawicielka sztabu Wiktara Babaryki Maria Kolesnikowa oraz małżonka Walerija Cepkały Weronika, która kieruje sztabem męża.

Przypomnijmy, że 14-go lipca Centralna Komisja Wyborcza Białorusi odmówiła zarejestrowania dwóch potencjalnie najsilniejszych opozycyjnych kandydatów – Wiktora Babaryki i Waleryja Cepkały. Przy czym pan Babaryka w dodatku przebywa w areszcie śledczym z powodu podejrzenia popełnienia przestępstw finansowych.

Spośród pięciu dopuszczonych do udziału w wyborach  kandydatów  na   stanowisko prezydenta Białorusi najsilniejszym przedstawicielem opozycji wydaje się Swiatłana Cichanouska.

To żona popularnego blogera Siarhieja Cichanouskiego, który sam planował startować w wyborach i uważany był za faworyta wyścigu o fotel prezydenta. Jednak w dniu, gdy grupy inicjatywne zgłaszały kandydatury do rejestracji, pan Cichanouski znajdował się w areszcie, a wniosek mogła złożyć tylko jego żona.

Zjednoczony sztab oświadczył, że w przypadku wygranej Swiatłany Cichanouskiej w Białorusi odbędą się powtórne wybory, które będą uczciwsze od aktualnych.

Jednak obecnie aktywiści zajmować się będą namawianiem obywateli do wzięcia udziału w głosowaniu 9-go sierpnia i instruowaniem, jak „chronić swój głos różnymi sposobami”.

Wcześniej zarówno Wiktar Babaryka, jak i Waleryj Cepkała przekonywali, że będą odwoływać się od decyzji Centralnej Komisji Wyborczej, która odmówiła zarejestrowania ich kandydatur.

Oprócz tego w 16-go lipca Sąd Najwyższy Białorusi podał do wiadomości, że i tak nie złożyli skargi. „Do Sądu Najwyższego w imieniu Wiktara Babaryki zwrócił się adwokat Maksim Znak. Jedna skarga na decyzję o odmowie rejestracji kandydatury na  prezydenta Republiki Białorusi podpisana osobiście przez Wkitara Babarykę do  Sądu Najwyższego nie wpłynęła. Podobnie jak nie wpłynęła tego typu skarga od   Waleryja Cepkały” – poinformowano.

 

Jednak rzecznik prasowy sztabu Waleryja Cepkały Aleksiej Urban w wywiadzie dla  dziennika „Kommersant” powiedział, że ich kandydat podpisaną przez siebie skargę złożył. - Jeśli nasz kandydat mimo wszystko zostanie zarejestrowany, wrócimy do dawnej taktyki. Nie mamy specjalnych złudzeń, dlatego też podjęliśmy decyzję, że się zjednoczymy – powiedział Urban.

Autor: 
Cyryl Kriwoszejew, tłum. Marta Jabłońska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama