Biuro pierwszej damy może pojawić się na Ukrainie

Reklama

śr., 06/09/2021 - 23:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Inicjatywa stworzenia nowej instytucji, wspierającej pierwszą damę w jej działaniach, należy do Oleny Zelenskiej, która obecnie jest żoną prezydenta Ukrainy. Według pani Zelenskiej stanowisko pierwszej damy na Ukrainie jest teraz formalne, natomiast społeczeństwo ma wobec żon prezydentów dużo oczekiwań i domaga się, aby podejmowały ważne społecznie decyzje oraz udzielały wsparcia.

Biuro pierwszej damy ma na celu pomóc małżeństwu prezydenckiemu, a szczególnie żonie, pełnić ich obowiązki. Taka instytucja zostanie powołana po odejściu obecnego prezydenta i będzie czuwała przy następnej pierwszej damie. W zakresie jej podstawowych działań będzie radykalna zmiana zasad żywienia szkolnego, kwestie dyplomacji kulturowej oraz próba zniesienia barier społecznych dla osób niepełnosprawnych, a także pomoc pierwszej damie w pełnieniu jej reprezentatywnych obowiązków. Teraz pierwsza dama korzysta z pomocy zespołu liczącego trzy osoby; to on będzie punktem wyjścia dla formowania przyszłego biura.

„Chciałabym, żeby została zorganizowana instytucja, oparta na Kancelarii Prezydenta, która pomogłaby wszystkim, którzy mnie zastąpią. Aby było jasne ... że są pomocnicy i ktoś, kto zajmie się komunikacją ze społeczeństwem i korespondencją” - wyjaśniła Olena Zelenska.

Rok wcześniej temat uregulowania kwestii statusu pierwszej damy wywołał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski, który zapowiedział przygotowanie ustawy, która regulowałaby zakres obowiązków prezydentowej. Jednak o wynagrodzeniu dla pierwszej damy mowy nie było ani wtedy, ani teraz. Natomiast opinie ekspertów w tej sprawie są podzielone. Jedni wykazali wsparcie, mówiąc o tym, że obecnie żona naczelnika państwa ma szersze grono obowiązków, niż proste pełnienie funkcji reprezentatywnej i rzeczywiście powinna zaistnieć odpowiednia instytucja. Inni zaś oskarżyli Olenę Zelenską o to, że „wymyśla sobie kolejną zabawę” i w dzisiejszych czasach państwo musi skupić się na poważniejszych problemach. Są oni też zmartwieni tym, za jaki koszt będzie funkcjonować nowa jednostka.

Podobna instytucja nie jest nowością w niektórych krajach. Taki urząd pierwszej damy istnieje już w Stanach Zjednoczonych i jest odpowiedzialny za organizację oraz prawidłowy przebieg uroczystych wydarzeń, które mają miejsce w Białym Domu.

W 2017 roku próbował taką instytucję powołać w swoim kraju także prezydent Francji Emmanuel Macron; jego inicjatywa przewidywała stworzenie formalnego stanowiska dla pierwszej damy oraz przydzielenie na jej utrzymanie środków z budżetu państwa. Pomysł ten jednak został częściowo odrzucony, więc jego żona ma tylko prawo korzystania z usług jednego ochroniarza oraz dwóch pomocników, a jej zakres działań oprócz funkcji reprezentatywnej został ograniczony do spraw społecznych, przede wszystkim na rzecz niepełnosprawnych, edukacji, dzieci, praw kobiet, zdrowia i równości płci.

W Polsce też już kilka razy padały propozycje o nadanie pierwszej damie statusu oficjalnego oraz przeznaczenie wynagrodzenia. W 2020 roku projekt ustawy zawierający odpowiednie przepisy był rozpatrywany w Sejmie, jednak do tej pory nie został uchwalony, bo wymaga dopracowania i rozszerzenia o obowiązki żony prezydenta. Kwestia stanowiska pierwszej damy w Polsce jest rozpatrywana pod względem zależności prezydentowej od męża na skutek wymuszonej rezygnacji z pracy zawodowej. Pierwsza dama przez co najmniej 5 lat nie otrzymuje pensji, a okres ten nie wlicza się też do emerytury.

Źródła:

https://www.radiosvoboda.org/a/druzhyna-prezydenta-instytut-pershoyi-ledi/30662788.html

https://politics.comments.ua/ua/news/domestic-policy/ofis-pershoi-ledi-scho-za-strukturu-anonsuvala-zelenska-i-navischo-vona-potribna-678037.html

https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/brigitte-macron-oficjalnie-zona-nieoficjalnie-pierwsza-dama/

https://www.money.pl/gospodarka/wynagrodzenie-pierwszej-damy-poslowie-zgodni-ale-jest-zgrzyt-6596850420579296a.html

Autor: 
Nataliia Shapoval
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama