Chiny proszą USA o zamknięcie konsulatu

Reklama

sob., 07/25/2020 - 11:39 -- AleksandraJ

Chiny nakazują USA zamknięcie konsulatu w Chengdu na zachodzie Chin.

Konflikt dyplomatyczny pomiędzy USA i Chinami trwa dalej po tym jak Chiny nakazały USA zamknięcie konsulatu w Chengdu.

 

Dwa dni po tym jak USA poprosiło Chiny o zamknięcie swojego konsulatu w Houston, Chiny odpłaciły tą samą monetą.

- Obecna sytuacja pomiędzy Chinami i USA nie jest czymś, co Chiny pragną widzieć, a za wszystko odpowiedzialność ponosi USA – mówił w oświadczeniu chiński Minister Spraw Zagranicznych.

Amerykanie dali Chińczykom 72 godziny na zamknięcie konsulatu. Chińczycy poprosili Amerykanów o natychmiastowe zamknięcie konsulatu, donosi CNBC.

Amerykański konsulat w Chengdu jest najbardziej wysuniętym na zachód z pięciu znajdujących się w kontynentalnych Chinach.

„The New York Times” podaje, że zamknięcie właśnie tego konsulatu odbiera USA możliwość zbierania informacji z regionu Xinjiang, gdzie według Amnesty Chiny przetrzymują ponad milion osób w więziennych obozach. W dodatku Amerykanie używają konsulatu w Chengdu do monitorowania Tybetu.

Pompeo: – Tyrania

Pomiędzy dwoma potężnymi mocarstwami pojawia się ostatnio dużo konfliktów, ale według „The New York Timesa” zamknięcie placówek dyplomatycznych jest znakiem, że dwa mocarstwa zmierzają ku większemu podziałowi.

Amerykański Sekretarz stanu, Mike Pompeo, wygłosił przemowę, w której między innymi prosił cały świat o walkę z zagrożeniem, które nazwał „nową chińską tyranią”.

- Chiny stają się dziś coraz bardziej autorytarne w swoim kraju i coraz bardziej agresywne w swym wrogim nastawieniu do wolności w innych miejscach.

Przemowa odbyła się przy bibliotece Nixona w Yorba Linda w Kalifornii. Nixon był prezydentem, który w latach 70. otworzył USA na handel i współpracę z komunistycznie zarządzanymi Chinami.

Pompeo twierdził w przemowie, że Nixon po czasie zastanawiał się czy nie stworzył potwora.

- Prezydent Nixon powiedział pewnego razu, że obawia się, że stworzył „Frankensteina” otwierając świat na KPCh – i spójrzcie, gdzie znajdujemy się teraz - powiedział Pompeo.

Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, uważa, że przemówienie Pompeo było stronnicze ideologicznie i nierealistyczne. Tak donosi Reuters.

 

 

Autor: 
Katarzyna Kapica
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama