Edward Snowden przyznał, że byłby zachwycony, gdyby otrzymał azyl we Francji

Reklama

pt., 09/20/2019 - 22:57 -- magdalenazych

W nawiązaniu do wypowiedzi francuskiej minister sprawiedliwości, która powiedziała, że gdyby zależało to od niej to zdecydowanie zaoferowałaby Snowdenowi azyl. Edward Snowden oznajmił, że byłby szczęśliwy, gdyby prezydent Francji Emmanuel Macron objął go azylem politycznym.

Wypowiedź Nicole Belloubet, francuskiej minister sprawiedliwości miała miejsce w miniony weekend. Następnie pani minister podkreśliła, iż jej wypowiedź ma charakter wyłącznie prywatny i zdecydowanie nie jest ofertą oficjalną.

W opublikowanej w poniedziałek rozmowie dla francuskiej stacji radiowej France Inter Snowden przyznał, że w roku 2013 złożył oficjalną prośbę do ówczesnego prezydenta Francoisa Hollandea o azyl we Francji. Następnie zapowiedział, że byłby „zachwycony, gdyby prezydent Macron wystąpił z takim zaproszeniem”.

„Ale tutaj nie chodzi tylko o Francję, chodzi o całą Europę o cały świat i system, w którym żyjemy. Ochranianie informatorów nie jest wrogim zachowaniem. Przyjęcie do kraju takiej osoby jak ja, nie oznacza ataku na Stany Zjednoczone” dodał Snowden.

W wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF Snowden ubolewał nad europejską polityką świadczącą pomoc informatorom takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Chiny czy Rosja a nie pomagania informatorom pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.

„Uważam, że jest to jedna ze smutniejszych lekcji wynikająca z mojej historii. Jaką wiadomość wysyła ona do potencjalnych przyszłych informatorów? Jaką wiadomość wysyła ona do całego świata? Co pokazuje ona nam samym, kiedy jedynym bezpiecznym miejscem schronienia dla amerykańskiego dysydenta jest to najmniej oczekiwane” tłumaczy Snowden.

Snowden jest również zaangażowany w walkę przeciwko gigantom internetowym, którzy nie przestrzegają polityki prywatności. Twierdzi, że niektóre amerykańskie przedsiębiorstwa w żaden sposób nie przejmują się europejską polityką ochrony danych osobowych i bez skrupułów szpiegują swoich klientów.

„To ważne, by zrozumieć, że ci giganci internetowi funkcjonują praktycznie z ramienia rządu [...] dodatkowo, część z tych gigantów nie jest organizacjami europejskimi. Jako że są organizacjami amerykańskimi nie czują się zobowiązani do podporządkowania się europejskim przepisom i regulacjom prawnym” wyznał Snowden.

Snowden, którego memuar zostanie opublikowany w tym miesiącu, żyje w Rosji od 2013 roku. Od czasu, w którym wyjawił szczegóły inwigilacji podjętej przez amerykańskie służby specjalne.

Jest poszukiwany listem gończym przez władze amerykańskie za szpiegostwo.

Autor: 
Cristian Abellan Matamoros/tłum. Natalia Walkowiak-Gupta
Źródło: 

euronews.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama