Joe Biden bardziej lubiany niż Trump, ale mniej niż poprzednicy

Reklama

czw., 04/29/2021 - 09:55 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Daniel Schwen / Wikimedia Commons

Waszyngton: po prawie 100 dniach urzędowania prezydent USA Joe Biden spotyka się z aprobatą większości Amerykanów. Według sondażu przeprowadzonego przez „Washington Post” i nadawcę Abc News, 78-latek jest bardziej lubiany niż jego poprzednik Donald Trump  w tym samym okresie cztery lata temu - ale mniej lubiany niż ich poprzednicy.

52 procent popiera Bidena,  Trumpa tylko 42 procent. W porównywalnej ankiecie George W. Bush uzyskał aprobatę 63% ankietowanych, Barack Obama 69%. Biden jest szczególnie chwalony za sposób, w jaki radził sobie z pandemią koronawirusa, co popiera 64 procent ankietowanych. Stany Zjednoczone każdego dnia robią znaczące postępy w kampanii szczepień. Liczba codziennie odnotowywanych nowych infekcji jest nadal na wysokim poziomie, ale obawy przed czwartą falą jak dotąd się nie sprawdziły. Krytycznie ocenia się podejście Bidena do migracji na południowej granicy z Meksykiem. 53 procent ankietowanych wypowiedziało się negatywnie w ankiecie, tylko 37 procent opowiedziało się za kursem politycznym Bidena.

Nowy rząd chce bardziej humanitarnej polityki migracyjnej niż Trump, ponieważ wzrastająca liczba napływających migrantów i uchodźców z Ameryki Łacińskiej stawia go pod presją.

Fronty polityczne nadal się uwidaczniają
W przyszły czwartek Biden będzie sprawował urząd przez 100 dni. W kampanii wyborczej obiecał także zjednoczenie podzielonego kraju. Jednak fronty polityczne są nadal mocno zarysowane. Republikanie są krytyczni wobec dużych projektów, takich jak ogromny program infrastrukturalny, za pomocą którego Biden chce pobudzić amerykańską gospodarkę.

W przypadku pandemicznego pakietu koniunkturalnego wartych bilion dolarów Demokraci wykorzystali proces mediacji w sprawie ustaw budżetowych, aby móc go przyjąć bez przychylności Republikanów.

 

Autor: 
tłum. Karolina Nadolna
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama