Kontrowersyjny były król opuścił Hiszpanię

Reklama

czw., 08/06/2020 - 10:22 -- AleksandraJ

Były król Hiszpanii, osiemdziesięciodwuletni Juan Carlos, wyjechał z Hiszpanii. Król Filip jest wdzięczny ojcu za opuszczenie kraju.

Wybrany na króla Hiszpanii osobiście przez generała Francisca Franco, wstąpił na tron w 1975r., gdy Franco zmarł. Były król Juan Carlos rządził krajem przez 40 lat i wywiódł kraj z dyktatury do demokracji. Sześć lat temu zdecydował się na abdykację i przekazał tron swojemu synowi – księciu Felipe’owi. W ostatnich latach swych rządów Juan Carlos stawał się w Hiszpani coraz mniej popularny. Liczba skandali rosła. Sprawy o ojcostwo, polowanie na słonie w Botswanie z kochanką i oskarżenia o korupcję wobec zięcia znacząco osłabiły zaufanie Hiszpanów do króla i całej instytucji.

 

Oskrżenia o korupcję

W czerwcu najwyższy sąd Hiszpanii dał zielone światło, by wszcząć dochodzenie przeciwko byłemu królowi. Jest oskarżony o korupcję w związku z kontraktem, zawartym pomiędzy hiszpańską firmą a władzami w Arabii Saudyjskiej, dotyczącym budowy szybkiej kolei. Kontrakt na około 30 mld złotych skończył u hiszpańskiej firmy. Obecnie zarówno hiszpańskie, jak i szwajcarskie władze badają, czy Juan Carlos dopuścił się korupcji w związku z miliardowym kontraktem. Na zagraniczne konto został przelany pieniężny podarunek z Arabii Saudyjskiej w wysokości 65 mln euro. Były król nie chce komentować sprawy. Rodzina królewska zaprzecza wiadomościom na temat wiedzy króla Felipe’a o rzekomych przelewach na zagraniczne konto ojca.

Wyjechał z Hiszpanii

Obecnie były król Juan Carlos opuścił Hiszpanię. Niektóre hiszpańskie media podają, że znajduje się w Republice Dominikańskiej. W poniedziałek opublikowano list napisany do króla Felipe’a przed wyjazdem ojca. W liście były monarcha pisze, że podjął taką decyzję: „z powodu konsekwencji spowodowanych wcześniejszymi zdarzeniami w moim prywatnym życiu, z nadzieją, że rządy Felipe będą spokojne”. Pisze również, że opuszcza kraj ze względu na dobro hiszpańskiego narodu i dla dobra króla Felipe’a. Już w marcu tego roku król ogłosił, że wstrzyma wypłacanie apanaże dla ojca w wysokości 194.232 euro rocznie. Zrezygnował również z całego spadku jaki otrzymałby po ojcu. Według hiszpańskiej rodziny królewskiej, król Felipe okazał zarówno szacunek, jak i wdzięczność decyzji swojego ojca o opuszczeniu kraju.

 

Autor: 
Mette Kristensen, tłum. Katarzyna Kapica
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama