Krytyczny chiński miliarder skazany na 18 lat więzienia za „podżeganie”

Reklama

czw., 07/29/2021 - 21:24 -- MagdalenaL

                                                              Zdjęcie: nu.nl

 

Chiński biznesmen i miliarder Sun Dawu został skazany w swoim kraju na 18 lat więzienia za podburzanie do buntu, zakłócanie porządku publicznego i nielegalne zbieranie funduszy. Dawu jest znany z krytycznego nastawienia do rządu w Pekinie.

67-letni potentat biznesowy jest właścicielem Dawu Agriculture and Livestoc Group, jednej z największych prywatnych firm rolniczych w Chinach. Firma zajmuje się również turystyką i ochroną zdrowia.

Dawu został aresztowany w listopadzie po tym, jak jego prywatna firma wdała się w konflikt biznesowy z konkurencyjną firmą państwową. Aresztowano również członków rodziny, pracowników i współpracowników biznesowych.

Sąd Ludowy w Gaobeidian, położony na południe od stolicy Chin, Pekinu, orzekł, że Dawu jest winny podżegania ludzi do atakowania organów państwowych i utrudniania funkcjonowania organów rządowych. Proces odbył się za zamkniętymi drzwiami.

Dawu jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych krytyków chińskiego rządu w dziedzinie polityki rolnej. Jest on również bardzo krytyczny wobec sposobu, w jaki rząd radzi sobie z pandemią korony. W zeszłym roku publicznie wezwał prezydenta Xi Jinpinga do ustąpienia.

W 2003 roku miliarder został również skazany za nielegalne zbieranie funduszy. Jego wyrok pozbawienia wolności został następnie złagodzony po protestach organizacji praw człowieka, które zostały przejęte przez opinię publiczną.

Autor: 
nu.nl, tłumaczenie: Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama