Merkel: Niemcy nie zrobiły wystarczająco dużo, aby osiągnąć cel porozumienia paryskiego

Reklama

sob., 07/24/2021 - 13:18 -- MagdalenaL

Angela Merkel przemawiała w czwartek na dorocznej letniej konferencji prasowej w Berlinie. Zdjęcie: Emmanuele Contini/NurPhoto/Rex/Shutterstock

Kanclerz mówi, że podczas swojego 16-letniego przywództwa udało jej się ograniczyć emisję dwutlenku węgla, ale nie udało jej się osiągnąć celów paryskiego porozumienia klimatycznego.

Kiedy Angela Merkel zastanowiła się nad osiągnięciami i nad porażkami jej 16-letniego przywództwa przyznała, że ​​rekord Niemiec w redukcji emisji dwutlenku węgla był „niewystarczający” do osiągnięcia celów paryskiego porozumienia klimatycznego w zakresie globalnego ocieplenia.

Przemawiając w czwartek na ostatniej z corocznych letnich konferencji prasowych przed ustąpieniem ze stanowiska lidera największej gospodarki Europy po wyborach federalnych, które odbyły się 26 września, Merkel powiedziała, że ​​Niemcy zrobiły wiele, aby przekalibrować swoją gospodarkę w obliczu kryzysu klimatycznego, zwiększając wytwarzanie prądu z odnawialnych źródeł energii z 10 do 40 proc. oraz obniżając emisję dwutlenku węgla o 20 proc. w okresie między 1990 a 2010 i o kolejne 20 proc. przez następne 10 lat. 67-latka przyznała jednak, że „to, co zostało osiągnięte jest niewystarczające” w porównaniu z celem porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia i zmniejszenie średniej temperatury o 1,5, a najlepiej o 2 stopnia Celsjusza w porównaniu z poziomem emisji dwutlenku węgla przed okresem przedindustrialnym. Powiedziała, że ​​nie tylko Niemcy, ale cały świat nie osiągnął zamierzonych celów. Posiadam wystarczającą wiedzę naukową, aby zaobserwować, że ​​obiektywne okoliczności wymagają, abyśmy nie mogli spocząc na obecnym tempie. Musimy przyspieszyć – powiedziała Merkel. Chociaż same Niemcy nie są w stanie zmienić klimatu na świecie, kanclerz przekonywała, że: „sposób, w jakim to robimy może dać przykład dla innych”.

Merkel, która była ministrem środowiska za kanclerza Helmuta Kohla w latach 1994-1998 poinformowała, że ​​walka o wspólne globalne kroki na rzecz skuteczniejszej ochrony klimatu „ukształtowała całą jej pracę polityczną”. Broniła decyzji swojego rządu w z 2011 roku o wycofaniu energii jądrowej do 2022 roku, co zdaniem krytyków uczyniło kraj bardziej zależnym od energii węglowej. Dla Niemiec kość została rzucona – powiedziała. Nie sądzę, żeby rząd zmienił w przyszłości cokolwiek pod tym względem.

Kwestia kryzysu klimatycznego powróciła, jako hasło główne agendy politycznej po rekordowych opadach deszczu i gwałtownych powodziach, które miały miejsce w zeszłym tygodniu i, które zniszczyły duże obszary w zachodnich Niemczech, zabijając co najmniej 179 osób i pozostawiając infrastrukturę transportową i energetyczną w części Nadrenii-Palatynatu i Nadrenii Północnej-Westfalii w nieładzie.

Niemiecka, krajowa służba meteorologiczna poinformowała w czwartek, że regiony dotknięte powodzią w zeszłym tygodniu mogą spodziewać się więcej ulewnych deszczów w weekend. Merkel powiedziała, że ​​próba odbudowy domów, linii kolejowych i linii energetycznych w zalanym regionie będzie cięzkim przedsięwzięciem, którym będzie się zajmować „do ostatniego dnia” jej pracy na stanowisku kanclerza. W środę jej gabinet zatwierdził nadzwyczajną pomoc finansową w wysokości 200 mln euro dla osób dotkniętych powodzią, a rządy stanowe mają dorównać federalnemu programowi pomocy. Ponad 4,5 tys. pracowników obrony cywilnej, strażaków i żołnierzy zostało rozmieszczonych, aby pomóc w wysiłkach związanych z oczyszczaniem ciężko dotkniętego regionu doliny Ahr w Nadrenii-Palatynacie. Merkel poinformowała, że ​​rozmiar szkód nie został jeszcze określony „ale jest ogromny”.

Na początku szeroko zakrojonej, półtoragodzinnej konferencji prasowej Merkel wyraziła również swoje zaniepokojenie z powodu rozwoju pandemii Covid-19 w Niemczech, twierdząc, że wariant Delta doprowadził do kolejnej fali „wykładniczego wzrostu zakarzeń” pomimo, że 60 proc. populacji niemieckiej otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki.

Niemiecka agencja kontroli chorób, czyli Instytut Roberta Kocha, zarejestrował w czwartek 1890 nowych infekcji w przeciągu doby, a wskaźnik zachorowań wskazał 12,2 nowych przypadków na 100 000 osób w ciągu ostatniego tygodnia, w porównaniu z 4,9 nowymi przypadkami, które miały miejsce na początku lipca .

Autor: 
Philip Oltermann tłum. Anna Zawadzka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama