Mieszkaniec Hongkongu skazany na podstawie kontrowersyjnego prawa bezpieczeństwa: 9 lat więzienia

Reklama

pt., 07/30/2021 - 22:21 -- MagdalenaL

                                                              Zdjęcie: nu.nl

 

Pierwszy mieszkaniec Hongkongu, który we wtorek został uznany za winnego terroryzmu i podżegania do separatyzmu na mocy nowych przepisów, został skazany na dziewięć lat więzienia. To pierwszy werdykt na mocy nowego, kontrowersyjnego prawa bezpieczeństwa narzuconego przez chiński reżim komunistyczny na byłą brytyjską kolonię Hongkong w zeszłym roku.

Jeśli chodzi o pierwsze skazanie, piątkowy werdykt jest postrzegany jako ważny wskaźnik dla przyszłych podobnych procesów sądowych.

Skazany Tong Ying-kit (24l) mógł zostać skazany na dożywocie. Obrona wymagała maksymalnie dziesięciu lat. Wyrok dzieli się na 6,5 ​​roku więzienia pod zarzutem separatyzmu i 8 lat pod zarzutem terroryzmu. Z uwagi na to,że wyroki mogą być w dużej mierze odbywane jednocześnie, w praktyce wynoszą one dziewięć lat więzienia.

Rok temu Tong  zderzył się na motocyklu z policjantami, z których trzech zostało rannych. Niósł flagę protestacyjną z hasłem wzywającym do wyzwolenia Hongkongu. Zrobił to 1 lipca, w dniu wejścia w życie nowego prawa o  bezpieczeństwie. Tong twierdził, że był niewinny.

 

 

Prawnik: Podżeganie miało „ nieznaczny charakter”

Prawnik Tonga poprosił sędziów o złagodzenie wyroku dla jego klienta. Argumentował, że opinia publiczna była już świadoma powagi sprawy, nawet bez surowej kary. Co więcej, opisał Tonga jako „przyzwoitego młodego człowieka”, który zrobił tylko coś „głupiego”. Podżeganie, o które oskarżono jego klienta, miało też według niego „nieznaczny charakter”. Po wyroku zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Sąd w dużej mierze nie zgodził się z tym argumentem. Jeden z trzech sędziów stwierdził, że najbardziej oczywistym „wyrazem skruchy” byłoby, gdyby Tong „przyznał się do winy”. Ponadto sędziowie uznali, że Tong używał swojego motocykla jako potencjalnie śmiertelnej broni, a jego działania „celowo sprowokowały” policję.

 

 

Już 120 aresztowań na mocy prawa bezpieczeństwa

Ponad 120 osób zostało aresztowanych na mocy prawa bezpieczeństwa , w tym przedsiębiorcę medialnego Jimmy’ego Lai i innych działaczy prodemokratycznych. Ponad połowa z nich została naładowana.

Pekin chce, aby prawo wzmocniło kontrolę nad Hongkongiem. Prawo bezpieczeństwa zakazuje działalności wywrotowej państwa, terroryzmu, dążenia do niepodległości i ingerencji z zewnątrz.

Autor: 
nu.nl, tłumaczenie: Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama