Pedro Castillo prezydentem-elektem Peru

Reklama

śr., 07/21/2021 - 01:26 -- MagdalenaL

Kilka tygodni po wygranej powszechnego głosowania w drugiej turze wyborów, Pedro Castillo został ogłoszony prezydentem-elektem Peru.

Po zapoznaniu się z zarzutami fałszerstwa wygłoszonymi przez rywalkę Keiko Fujimori, krajowy organ wyborczy ogłosił werdykt.

51-letni Pedro Castillo będący niegdyś nauczycielem i przewodniczącym związku, zdobył nieco ponad 50% głosów.

Zostanie on ogłoszony prezydentem 28 lipca.

Po poznaniu werdyktu, Castillo wygłosił przemówienie w stolicy kraju - Limie.

„Zapracujemy na to, by zjednoczyć ten kraj”, powiedział. „Pozbędziemy się wszystkiego, co nie jest zgodne z demokracją”.

Dotychczasowy prezydent Peru Francisco Sagasti przyznał na swoim koncie na Twitterze, że jest zadowolony z wyników wyborów.

„Niech to będzie pierwszy krok w stronę pojednania, konsensusu oraz jedności”, dodał.

Castillo pojawił się na scenie krajowej po raz pierwszy cztery lata temu, gdy stał na czele strajku tysięcy nauczycieli.

W swojej kampanii wyborczej zobowiązał się do nacjonalizacji dochodowych sektorów wydobycia, węglowodorów, oraz do stworzenia w tym roku milionów nowych miejsc pracy.

Zaproponował również ponowne wprowadzenie kary śmierci, co miałoby pomóc w zwalczaniu przestępczości.

Pedro Castillo pokonał w zeszłym miesiącu rywalkę Keiko Fujimori w jej trzeciej kandydaturze na prezydenta. Jego przewaga wynosiła zaledwie 44 000 głosów.

Był przekonany o wygranej, jednak wyzwania prawne, które pojawiły się dzięki Fujimori opóźniły werdykt.

Partia Wolnego Peru Castillo odrzuciła oskarżenia Fujimori, po tym jak przedstawiła ona niewiele dowodów na poparcie swojej tezy o sfałszowanych wyborach. Obserwatorzy, w tym Organizacja Państw Amerykańskich, również nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości.

W poniedziałek wieczorem przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów Keiko Fujimori powiedziała, że ostatecznie zaakceptuje wynik.

„Prawda i tak w końcu wyjdzie na jaw”, powiedziała. „Zapracujemy razem na to, by przywrócić w naszym kraju porządek”.

Keiko Fujimori jest córką byłego prezydenta a zarazem dyktatora Alberto Fujimori, odsiadującego obecnie wyrok 25 lat więzienia za przestępstwa takie jak korupcja czy łamanie praw człowieka.

Kobieta natomiast, w sprawie której również trwają dochodzenia w związku z podejrzeniem korupcji oraz praniem pieniędzy, twierdzi że ma niezwykłą motywację polityczną. Po obecnym niepowodzeniu w objęciu stanowiska prezydenta, prokuratura ma prawo wnieść wobec niej zarzuty.

Autor: 
tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama