Północnoirlandzkie partie związkowe tworzą sojusz, by przeciwstawić się protokołowi Brexit

Reklama

pt., 10/01/2021 - 21:54 -- MagdalenaL

Lojaliści protestują przeciwko protokołowi z Irlandii Północnej na Newtownards Road w Belfaście na początku tego miesiąca. Zdjęcie: Peter Morrison/PA

Cztery partie, w tym DUP i Ulster Unionists, wydają oświadczenie ostrzegające przed „poważnymi szkodami” zgodnie z nowymi przepisami.

Cztery rywalizujące partie związkowe w Irlandii Północnej utworzyły sojusz, aby walczyć z protokołem Brexit, wydając wspólne oświadczenie kilka tygodni po tym, jak Demokratyczna Partia Unionistów zagroziła opuszczeniem Stormont.

Jest to postrzegane jako znacząca prośba wykazania, że twarde stanowisko DUP nie jest odosobnione przed oczekiwaną publikacją przez UE nowych propozycji dotyczących żądań Wielkiej Brytanii, aby znacząco przeredagować protokół. W swoim oświadczeniu ostrzegają przed „poważnymi szkodami” wyrządzonymi przez protokół Irlandii Północnej i twierdzą, że nie można osiągnąć dobrych stosunków z Irlandią i UE, dopóki region ten podlega prawu UE, będącemu podstawą protokołu.

Została ona podpisana przez DUP, partię Ulster Unionistów, Tradycyjny Głos Unionistów i Partię Postępowych Unionistów.

„Ogromne zakłócenie handlu dostawami towarów z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej spowodowało niepotrzebne zakłócenia łańcucha dostaw oraz niedopuszczalne i niezrównoważone poziomy biurokracji i barier w handlu w naszym własnym kraju”. „Wynikająca z tego zmiana i reorientacja handlu jest destrukcyjna dla miejsca Irlandii Północnej w Zjednoczonym Królestwie i doprowadzi do przekształcenia gospodarczego, które jest niedopuszczalne” – powiedzieli.

DUP, którego popularność w sondażach spadła, zagroził odejściem z kierownictwa Stormont na początku tego miesiąca, chyba że nastąpią istotne zmiany w protokole. Powiedział, że zrobi to „w ciągu kilku tygodni” i został potępiony przez rywalizujące partie, w tym niektóre po stronie związkowej.

Protokół został częściowo zawieszony po jednostronnej decyzji Wielkiej Brytanii o przedłużeniu okresu karencji w przypadku kontroli towarów przekraczających Morze Irlandzkie z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Jednak UE powiedziała, że nie podejmie działań odwetowych i oczekuje się, że po konferencji Partii Konserwatywnej w przyszłym tygodniu przedstawi nowe propozycje w celu spełnienia żądań Wielkiej Brytanii.

Cztery strony ostrzegły, że nie mogą poprzeć protokołu dopóki UE i Wielka Brytania nie zniosą wszystkich kontroli towarów, skutecznie rozwiązując ustalenia. Wezwał do „proporcjonalnego i sprawiedliwego rozwiązania”, aby przywrócić „nieskrępowany handel” na rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii.

Niektórzy postrzegają stanowisko DUP jako próbę pozycjonowania się w wyborach w Stormont po burzliwym lecie, które obejmowało trzy zmiany na szczycie partii. Sir Jeffrey Donaldson, obecny przywódca, w ciągu ostatnich dwóch tygodni wystąpił w głośnych mediach; napisał do przewodniczącej Izby Reprezentantów USA, Nancy Pelosi, załączając kopię porozumienia pokojowego z Wielkiego Piątku.

Autor: 
Lisa O'Carroll / tłum. Karolina Bryndal
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama