Tunezyjski prezydent ogłasza zakaz zgromadzeń i godzinę policyjną

Reklama

śr., 07/28/2021 - 09:35 -- MagdalenaL

                                                            Zdjęcie: nu.nl

 

Prezydent Tunezji Kais Saied przejmuje władzę, ogłaszając zakaz zgromadzeń i godzinę policyjną od 19:00 do 6:00. Ma nadzieję, że w ten sposób rozładuje niepokoje w kraju

Maksymalnie trzy osoby mogą teraz gromadzić się w miejscach publicznych i na drogach. Godzina policyjna w godzinach wieczornych i nocnych wchodzi w życie natychmiast i obowiązuje do 27 sierpnia.

Saied zwolnił ministrów i odsunął na bok parlament, twierdząc, że działa w pełni zgodnie z literą tunezyjskiej konstytucji. Już w niedzielę zwolnił premiera Hichema Mechichi.

Kryzys polityczny w prawie dwunastomilionowym kraju Afryki Północnej ciągnie się od lat, ale w ostatni weekend osiągnął apogeum.

Prezydent, cieszący się dużym poparciem sił zbrojnych, od lat pozostaje w konflikcie z przewodniczącym parlamentu i liderem największej partii politycznej w kraju: Rachedem Ghannouchim z konserwatywnego ruchu islamistycznego Ennahdha (renesans). Kilkakrotnie Ghannouchi interpretował politykę, za którą odpowiedzialny jest prezydent, jako swoje wyłączne zadanie.

Ennahdha domaga się teraz zamachu stanu, a wielu przeciwników tego posunięcia uważa, że ​​prezydent ma rację, podejmując ostre działania. Dwie partie starły się w różnych miejscach w  kraju.

Autor: 
nu.nl, tłumaczenie: Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama