Twitter usuwa tysiące kont promujących teorie spiskowe

Reklama

pt., 07/24/2020 - 21:36 -- AleksandraJ

Jak wyjawia Twitter, powodem zamykania kont są obawy przed nękaniem i nadużyciami.

Twitter również donosi, że przestanie polecać treści powiązane z QAon i będzie blokować udostępniane adresy stron internetowych z tym ruchem.

Oczekuje się, że 150.000 kont z całego świata zniknie z Twittera. Do tej pory zamknięto 7.000 kont. Reakcja Twittera jest zatem najbardziej agresywnym działaniem przeciwko zwolennikom Trumpa, jakie kiedykolwiek podjęły media społecznościowe.

 

Teorie spiskowe

Członkowie Qanon, nieformalnej grupy zwolenników Trumpa, wierzą w bezpodstawne teorie na temat tego, że USA od kilku dekad są rządzone przez siatkę przestępczą. Opisują ją jako globalną elitę czcicieli diabła i zaliczają do nich między innymi gwiazdy Hollywood.

Teoria Qanon twierdzi m.in., że śledztwo w sprawie domniemanej ingerencji Rosjan w kampanię Trumpa jest globalnym spiskiem elit i że prezydent ma tajny plan aresztowania czołowych polityków i gwiazd Hollywood pod zarzutem korupcji i przemocy wobec dzieci, jak donosi BBC.

QAnon jest również przekonany, że istnieje tajny spisek przeciwko Donaldowi Trumpowi, a zwolennicy grupy nękali przeciwników politycznych Trumpa w mediach społecznościowych.

QAnon jest zagrożeniem

- Jasno oświadczyliśmy, że poważnie zajmiemy się zachowaniami, które mogą doprowadzić do krzywd w realnym życiu. W związku z tym będziemy kontynuować w tym tygodniu działania przeciwko tzw. działalności QAnon na naszej platformie – oświadcza Twitter. Poza zamykaniem kont, firma będzie blokowac treści powiązane z wspomnianym ruchem.

Rzecznik Twittera mówi, że firma poczyniła takie kroki, ponieważ członkowie QAnon powodują coraz większe szkody.

Według amerykańskich mediów FBI wskazało QAnon jako możliwe ekstremistyczne zagrożenie dla kraju.

Światopogląd promowany przez QAnon doprowadził do działań w prawdziwym świecie. Mężczyzna w Arizonie twierdzi, że został zmotywowany przez QAnon do zabarykadowania mostu w pobliżu Hoover Dam wozem pancernym domowej roboty. W styczniu przyznał, że stworzył zagrożenie terrorystyczne.

Inny mężczyzna, który jest oskarżony o zastrzelenie bossa mafii w Nowym Jorku, powiedział, ze zrobił to po prześledzeniu historii w internecie, mówiącej o walce Trumpa z liberalnymi elitami – donosi NPR.

 

Autor: 
Katarzyna Kapica
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama