Wojna na Ukrainie: Wielka Brytania oskarża „chorą rosyjską fabrykę trolli”

Reklama

sob., 05/07/2022 - 11:29 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Wojna na Ukrainie: Wielka Brytania oskarża „chorą rosyjską fabrykę trolli” o „zalewanie mediów społecznościowych kremlowską propagandą”

 

Organizacja z siedzibą w Petersburgu o nazwie „Cyber Front Z” rzekomo płaci miejscowym około 500 funtów miesięcznie za atakowanie wysokich rangą polityków, mediów na platformach społecznościowych i sekcji komentarzy.

 

Wielka Brytania oskarżyła „chorą rosyjską fabrykę trolli” o „nękanie mediów społecznościowych kremlowską propagandą”, po tym jak sfinansowała badania eksperckie nad tą organizacją.

Znana jako Cyber Front Z, przyjmując wojskowe insygnia używane przez rosyjskie siły inwazyjne na Ukrainie została po raz pierwszy odkryta w marcu przez organizację informacyjną Fontanka z siedzibą w Sankt Petersburgu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że badania wykazały, w jaki sposób Kreml „rozprzestrzeniał kłamstwa w mediach społecznościowych i sekcjach komentarzy”, jednak ze względów bezpieczeństwa resort nie podał tożsamości badaczy ani nie wyjaśnił, dlaczego zostali oni zakwalifikowani jako eksperci.

Według Fontanki, Cyber Front Z ogłasza na platformie mediów społecznościowych Telegram oferty pracy, w których wymaga się od pracowników zamieszczania 200 komentarzy dziennie na takich platformach jak Instagram i YouTube za pensję 45 000 rubli miesięcznie, czyli około 500 funtów.

 

Wojna informacyjna prowadzona ze starej fabryki broni

Podobno jej siedziba mieści się w wynajętym pomieszczeniu petersburskiej Fabryki Maszyn „Arsenał”, firmy produkującej sprzęt i technologie wojskowe.

 

Reporter Fontanki pracował w siedzibie organizacji przez miesiąc i odkrył, że zawodowi trolle otrzymują konta, które wykorzystują na własnych komputerach do różnych celów, w tym do rozpowszechniania treści korzystnych dla rosyjskiej narracji i atakowania osób, które ją krytykują.

Raport powiązał również nową operację z Internetową Agencją Badawczą, prywatną organizacją, która również miała siedzibę w Petersburgu i którą rzekomo kierował Jewgienij Prigożyn, bliski sojusznik Putina, oskarżaną o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, w których zwyciężył Donald Trump.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że trolle te „bezlitośnie atakowały polityków i publiczność w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, RPA i Indiach”.

Wielka Brytania zobowiązała się do wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską inwazją, choć RPA i Indie zostały skrytykowane za brak potępienia ataku.

Sekretarz Spraw Zagranicznych Liz Truss stwierdziła: „Nie możemy pozwolić, aby Kreml i jego podejrzane farmy trolli wdzierały się do naszej przestrzeni internetowej ze swoimi kłamstwami na temat nielegalnej wojny Putina”.

„Rząd Wielkiej Brytanii powiadomił partnerów międzynarodowych i będzie nadal ściśle współpracował z sojusznikami i platformami medialnymi w celu osłabienia rosyjskich operacji informacyjnych” – dodała.

„Putinowska machina propagandowa oszukuje świat”.

Sekretarz ds. kultury Nadine Dorries powiedziała: „Są to podstępne próby Putina i jego machiny propagandowej, aby oszukać świat na temat brutalności, którą zadaje narodowi ukraińskiemu.

„Te dowody pomogą nam skuteczniej identyfikować i usuwać rosyjską dezinformację, a także są następstwem naszych zdecydowanych działań mających na celu zablokowanie wszystkim możliwości prowadzenia interesów z kontrolowanymi przez Kreml kanałami RT i Sputnik”.

Nazwa Cyber Front Z jest używana przez kanał Telegram, który próbuje jawnie rekrutować i organizować ludzi do wzmacniania proputinowskich treści i atakowania krytyków rosyjskiego prezydenta.

Rząd brytyjski twierdzi, że podzieli się wynikami swoich badań z największymi platformami społecznościowymi. Źródła zaangażowane w zwalczanie rosyjskich trolli na dwóch z tych platform przekazały Sky News, że są bardzo świadome istnienia Cyber Front Z.

 

Odrzuciły one sugestię brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że trolle korzystające z VPN (wirtualnych sieci prywatnych) w celu zamaskowania swojej prawdziwej lokalizacji były „kluczową innowacją taktyczną”, Facebook zidentyfikował i zawiesił konta korzystające z VPN, które połączył z Internetową Agencją Badawczą jeszcze w 2018 roku.

nia oskarża „chorą rosyjską fabrykę trolli” o „zalewanie mediów społecznościowych kremlowską propagandą”

Autor: 
Tłumacz: Barbara Błażkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama