MATEUSZ MORAWIECKI OGŁOSIŁ ZMIANY W RZĄDZIE

Reklama

śr., 09/30/2020 - 16:41 -- zzz

- Mam ogromny zaszczyt przedstawić nowy skład rządu - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Ta zmiana ma charakter w mniejszym stopniu personalny, w większym strukturalny - dodał. Premier zaprezentował nowy skład rządu.

- Przy połączeniu strukturalnym braliśmy pod uwagę to, żeby eksperci z różnych jednostek mogli jak najszybciej kończyć swoje analizy, bo one wpływają na proces podejmowania decyzji, który będzie szybszy i bardziej efektywny. To zmniejszenie kosztów - mówił Morawiecki.

Nowe nazwiska w rządzie:

- Grzegorz Puda ministrem rolnictwa i leśnictwa,

- Przemysław Czarnek ministrem edukacji i nauki, 

- prezes PiS Jarosław Kaczyński wicepremierem. 

- W rządzie pojawia się także ponownie premier Jarosław Gowin, któremu podlegać będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - powiedział premier.

- Michał Cieślak zostanie zaproponowany na stanowisko ministra - członka Rady Ministrów.

- Nie ma z nami dziś również ministra bez teki, który zostanie wyznaczony przez Solidarną Polskę zgodnie z naszymi ustaleniami. W najbliższym czasie miejsce dla takiego ministra będzie w KPRM - mówił szef rządu.

- Chcę podziękować wszystkim ministrom, którzy odchodzą z rządu. Niektórzy z nich znajdą ponownie rolę w ramach zrekonstruowanego rządu - zakończył Morawiecki.

Pozostałe stanowiska w rządzie pozostały bez zmian.

Wcześniej w środę doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego na temat zmian w rządzie. Po rozmowie rzecznik prezydenta Błażej Spychalski przekazał, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu.

We wtorek (29 września) Rada Koalicja ostatecznie zaakceptowała skład rządu.

W sobotę (26 września), po wielu dniach narad i groźbach rozpadu koalicji, liderzy Zjednoczonej Prawicy - prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski - podpisali nową umowę koalicyjną.

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego liczba ministerstw ma zostać zmniejszona z obecnych 20 do 14, a część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.

Autor: 
zzz
Źródło: 

pap/interia

Polub Plportal.pl:

Reklama