Sparodiowane płomienne przemówienie Kaczyńskiego hitem internetu

Reklama

śr., 10/28/2020 - 12:32 -- zzz

27 października 2020 czy 13 grudnia 1981 r.? Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego może kojarzyć się z orędziem gen. Jaruzelskiego. Tomasz Sekielski zmontował wideo, które pokazuje, że coś w tym jest.

Od 22 października na ulicach polskich miast trwają protesty wywołane wyrokiem TK ws. zakazu aborcji embriopatologiczne. Dziesiątki tys. Polek i Polaków dzień w dzień skandują hasła wymierzone w rząd i Kościół, blokują arterie komunikacyjne i krzyczą: "To jest wojna!".

W odpowiedzi na coraz bardziej zaogniającą się sytuację odezwę wygłosił Jarosław Kaczyński, pełniący od niedawna funkcję wiceprezesa Rady Ministrów.

Kaczyński mówi w niej m.in. o "ataku, który ma zniszczyć Polskę", przewiduje, że "demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi" i nawołuje do obrony polskich kościołów, które podobno są zagrożone.

 

nternauci i dziennikarze szybko zauważyli, że wystąpienie Kaczyńskiego przypomina słynne przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13 grudnia 1981 r., którego autorem był dziennikarz Wiesław Górnicki (na podstawie jego opowiadania nakręcono kultową "Klątwę Doliny Węży").

Podobieństwo wychwyciła sama Monika Jaruzelska, a więc córka zmarłego w 2014 r. I sekretarza KC PZPR, która zamieściła na FB fragment przemówienia ojca.

"Ostatnie wystąpienie Prezesa Kaczyńskiego nasuwa jak najgorsze i ponure skojarzenia z naszej historii. Szczucie na własnych obywateli nigdy nie kończyło się dobrze. Nie wiem, czy "emerytowany zbawca narodu" zdaje sobie sprawę, jak bardzo przypomina pewnego Generała. Do dziś wspominając lata 80. ubiegłego wieku mówi się o wojnie "polsko-jaruzelskiej". Czy kiedyś opowiadając o 2020 r. będziemy mówić o wojnie "polsko-kaczyńskiej"?" - pyta Sekielski.

Trwające cztery i pół minuty wideo zostało w taki sposób zmontowane, jakby politycy czytali na zmianę to samo oświadczenie. Filmik zatytułowany "Wojna polsko-kaczyńska" zamieszczamy poniżej:

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama