Biden toruje drogę dla Harris. Komentarz norweskiej korespondentki z USA

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 16:30 -- MagdalenaL

Kamala Harris prowadząca kampanię wyborczą w stanie Iowa / Fot. Phil Roeder (wikipedia.org/wiki/kamala_harris)

WASZYNGTON. (VG): Amerykanie będą stopniowo przyzwyczajać się do ciemnoskórej kobiety jako wiceprezydenta. Joe Biden może otworzyć drzwi dla Kamali Harris jako prezydenta za cztery lata.

Od początku widzieliśmy, jak dużo miejsca dał prezydent Joe Biden Kamali Harris. Odegrała znaczącą rolę podczas prawie wszystkich wydarzeń, w których brali udział. Jest oczywiste, że wspólnie się rozwijają

Nie zawsze tak jest. Historia jest pełna przykładów złych relacji między prezydentem a wiceprezydentem. Z reguły obaj walczą ze sobą o to, kto powinien być kandydatem na prezydenta z ramienia partii. Tym razem to Biden wygrał, a Harris przegrała. Biden wybrał Harris na swojego partnera.

Codzienne życie ludzi

Przy wyborze wiceprezydenta ważne jest, aby znaleźć kogoś, kto reprezentuje coś innego, kto uzupełnia kandydata na prezydenta. Wiele zależy też od taktyki, aby zostać wybranym na prezydenta. Tak było również w przypadku Joe Bidena. Starszy, biały mężczyzna potrzebował młodszej kobiety, najlepiej z mniejszości. On jest politykiem o ugruntowanej pozycji z wieloletnim doświadczeniem, od wieków zajmującym się polityką Waszyngtonu. Musiał znaleźć kandydata, który reprezentowałby odnowienie. Znalazł to w Kamali Harris. Ona dopiero w 2017 roku przyjechała do Waszyngtonu i była jedyną ciemnoskórą kobietą w Senacie. Wcześniej pokazała się jako twardy główny prokurator, a ostatecznie prokurator generalny w Kalifornii. Istnieją podzielone opinie na temat miejsca Harrisa w krajobrazie politycznym. Przede wszystkim jest opisywana jako polityk pragmatyczny, bardziej zainteresowany tym, jak polityka wpływa na życie codzienne ludzi, niż ideologicznymi debatami.

Harris będzie spędzała więcej czasu w Senacie niż poprzedni wiceprezydenci. Demokraci i Republikanie mają po 50 senatorów w tej kadencji. Dlatego wiceprezydent musi być obecny i użyć swojego głosu, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia sprawy.

Fot. TOM BRENNER / X06967

Biden potrzebuje Harris

Oznacza to również, że dostała ważne zadanie jakim jest budowanie mostu dla Republikanów. Harris jest towarzyska i ciepła i może wnieść trochę dobrej woli i otwartości, których brakowało w Waszyngtonie w ostatnich latach. Jest typem, który może gromadzić przeciwników politycznych przy stole, rozmawiać nieformalnie i tworzyć więzi ponad liniami podziału.

Biden potrzebuje silnego i widocznego wiceprezydenta, takiego jak Harris ponieważ, przejmuje kraj w kryzysie. On sam musi wykorzystać wszystkie swoje siły, aby wyprowadzić Stany Zjednoczone z kryzysu związanego z koronawirusem i przez narastający kryzys gospodarczy. Biden dał jasno do zrozumienia, że ??chce przekazać Harris odpowiedzialność za ważne obszary, do których sam nie może dotrzeć. Będzie ona odgrywać o wiele bardziej znaczącą rolę niż zwykle robi to wiceprezydent.

Kiedy sam Biden był wiceprezydentem i przez całe życie pracował w Waszyngtonie, odciążył młodego i niedoświadczonego Baracka Obamę, kiedy ten po raz pierwszy był prezydentem. Biden jest teraz starszym i bardziej pomocnym prezydentem, który ma okazję pomagać młodszemu i znacznie mniej doświadczonemu wiceprezydentowi. Jednocześnie tworzy najbardziej zróżnicowaną administrację w historii Stanów Zjednoczonych. Będzie to ważna część spuścizny Bidena: że Stany Zjednoczone mają przywódców, którzy odzwierciedlają ludzi, którym mają przewodzić.

 Biden - starszy człowiek

Dla Kamali Harris. To jej wielu wiwatuje, to ona wywołuje podniecenie i entuzjazm. W dniu, w którym została zaprzysiężona, ludzie stali wzdłuż drogi, czekając, aż przejdzie. Wielu widzi w niej młode ciemnoskóre kobiety w całym kraju. Młodsze pokolenia Amerykanów dostrzegają energię i odwagę.

Wielu uważa, że ??Biden nie będzie starał się o reelekcję za cztery lata. Będzie wtedy miał 82 lata. Może to oznaczać, że Harris będzie miała okazję zbudować się jako kandydat na prezydenta, a urzędujący prezydent nie będzie tego odczytywał jako rywalizacji o rozgłos. Biden jest znany jako hojny człowiek, który prawdopodobnie toleruje to, że wiceprezydent od czasu do czasu go przyćmiewa.

Jeśli Biden planuje rządzić tylko przez cztery lata, oznacza to również, że stać go na niepopularność, na wprowadzenie niezbędnych reform, które napotkają opór. Za prawie dwa lata odbędą się nowe wybory do Kongresu. Często partia, która ma prezydenta, przegrywa. W takim przypadku Demokraci stracą większość. Dlatego Biden ma mało czasu, może nieco ponad rok, by przejść przez swoje najważniejsze projekty.

Nie było szans w starciu z Trumpem

Wyzwanie jest ogromne. W ostatnich dziesięcioleciach miliony Amerykanów doświadczyły utraty bezpiecznego życia, które wiedli. Wzrosły różnice między tymi, którzy coś mają, a tymi, którzy nic nie mają. Miejsca pracy stały się mniej bezpieczne - lub całkowicie zniknęły. Wielu uważa, że ??rozwój uciekł od nich, zarówno pod względem gospodarczym, społecznym, jak i kulturowym. Wszystko to położyło podwaliny pod polityka takiego jak Donald Trump. Biden musi wdrożyć reformy społeczne, które mogą przywrócić ludziom część ich bezpieczeństwa.

 Biden przez całe życie marzył o zostaniu prezydentem. Ale nigdy tego nie osiągnął. Aż do tej pory, w wieku 78 lat, kiedy Bidenowi się udało. Prawdopodobnie był jedynym, który mógł pokonać Donalda Trumpa. Biden nie jest postrzegany jako kontrowersyjny, w przeciwieństwie do wielu innych, którzy chcieli być kandydatem na prezydenta Demokratów. Niezależnie od tego, czy chodziło o kobietę, inny kolor skóry, gejów czy zorientowanych na lewicę. Kamala Harris jest kobietą i to ciemnoskórą kobietą. Myślę, że nie miała szans z Donaldem Trumpem.

Fot. Carolyn Kaster / AP

Pani Prezydent?

Nie teraz. Ale następnym razem, gdy Amerykanie zobaczą ją podczas wizyt państwowych za granicą lub podczas podróży po Stanach Zjednoczonych, w spotkaniach z ludźmi, stopniowo wyrośnie na prezydenta - także w świadomości Amerykanów. Przez następne cztery lata po części zobaczy, kim jest, co potrafi i co reprezentuje. Joe Biden jest właściwym człowiekiem, by poprowadzić Stany Zjednoczone teraz, przez najgłębszy kryzys naszych czasów. Jest także mężczyzną, który może otworzyć drzwi Gabinetu Owalnego pierwszej kobiecie w Ameryce. Kamali Harris. Pani prezydent.

Tłumaczyła Dominika Bącler

Autor: 
Hanne Skartveit
Źródło: 

vg.no

Polub Plportal.pl:

Reklama