Belgia musi znieść wszystkie ograniczenia związane z pandemią w 30 dni

Reklama

wt., 04/06/2021 - 18:40 -- MagdalenaL

Fot: https://unsplash.com/photos/_wsovJH_rzs  

Sąd w Brukseli orzekł, że w kraju nie ma podstaw prawnych do stosowania dotychczasowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. W ciągu miesiąca kraj ma znieść ograniczenia lub zabezpieczyć je prawnie. 

 

Im dłużej trwa pandemia, tym częściej pojawiają się dyskusje na temat tego kto ma prawo ustalać ograniczenia w funkcjonowaniu życia prywatnego i publicznego oraz gospodarki, których celem jest opanowanie pandemii. Sąd w Belgii wydał orzeczenie w tej sprawie, a jego decyzja może mieć poważne konsekwencje dla kraju. 

Sąd orzekł, że ogólnokrajowe ograniczenia dotyczące pandemii były niezgodne z prawem. Według raportu gazety Le Soir, podstawą prawną dla dotychczasowych działań w Belgii była ustawa o ewakuacji w przypadku katastrof. Została ona uchwalona w 2007 roku. po poważnym wypadku związanym z wybuchem gazu. 

Jak czytamy w orzeczeniu, uprawnienia przyznane władzom są w niej jasno określone i nie obejmują obecnej sytuacji. Państwo belgijskie ma teraz 30 dni na stworzenie odpowiedniego prawa lub wycofanie środków, w przeciwnym razie grożą mu kary. 

Sąd w Brukseli orzekł w pierwszej instancji, że nie ma wystarczającej podstawy prawnej dla środków takich jak obowiązkowe noszenie maski, wprowadzanie godziny policyjnej czy ograniczeń w kontaktach, powiedział prawnik belgijskiej organizacji Liga Praw Człowieka (LDM-Liga für Menschenrechte), która złożyła skargę na wymienione restrykcje. 

W przypadku gdy orzeczenie nie zostanie wykonane przewidywana jest grzywna w wysokości 5000 euro dziennie, ale maksymalnie 200000 euro. Według flamandzkiej gazety De Standaard, państwo belgijskie może się odwołać. Nie miałoby to jednak skutku zawieszającego. 

„Debaty parlamentarna w centrum” 

Liga Praw Człowieka złożyła w lutym skargę na rozporządzenie ministerialne z października 2020 roku, na którym opierają się przyjęte środki.  

„Celem naszej akcji jest przywrócenie debaty parlamentarnej do centrum uwagi” - powiedział prawnik. Podstawowe wolności nie mogą być ograniczane na drodze rozporządzenia, parlament musi być zaangażowany - zwłaszcza rok po rozpoczęciu pandemii. 

 

Obecnie w Belgii obowiązują surowe restrykcje. Bliski kontakt jest dozwolony tylko z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Cztery osoby w maskach mogą spotkać się na zewnątrz. Restauracje, puby i kawiarnie są zamknięte od miesięcy. W całym kraju obowiązuje nocna godzina policyjna. Ponadto nie wolno wjeżdżać lub wyjeżdżać z Belgii bez ważnego powodu.  

 

Autor: 
tłum: Paulina Leopold
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama