Iran uwalnia południowokoreański statek, który przetrzymywał z powodu sporu o fundusze

Reklama

sob., 04/10/2021 - 10:42 -- MagdalenaL

Fot: Ethan Wilkinson z Pexels

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie - Południowokoreański tankowiec, od miesięcy przetrzymywany przez Iran w sporze o miliardy dolarów zagarniętych przez Seul, został uwolniony i odpłynął wczesnym piątkiem, na kilka godzin przed dalszymi rozmowami między Teheranem a światowymi mocarstwami na temat rozbitego porozumienia nuklearnego. 

Dane MarineTraffic.com pokazały, że statek MT Hankuk Chemi opuścił port Bandar Abbas we wczesnych godzinach porannych. W piątek po południu statek znajdował się u wschodnich wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po bezpiecznym przepłynięciu przez cieśninę Ormuz. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej powiedziało, że Iran uwolnił tankowiec i jego kapitana, po zajęciu statku w styczniu. Ministerstwo twierdzi, że Hankuk Chemi opuścił irański port około godziny 6 rano czasu lokalnego po zakończeniu procesu administracyjnego. 

Rzecznik MSZ Iranu, Saeed Khatibzadeh, potwierdził później, że Iran uwolnił statek. 

"Na prośbę właściciela i rządu koreańskiego prokurator wydał nakaz uwolnienia statku" - powiedział rzecznik Khatibzadeh, cytowany przez państwową agencję prasową IRNA. 

Właściciel statku, DM Shipping Co. Ltd. z Pusan w Korei Południowej, nie mógł być natychmiast poproszony o komentarz. 

Hankuk Chemi płynął w styczniu z zakładu petrochemicznego w Al-Dżubajl w Arabii Saudyjskiej do Fudżajry w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, kiedy uzbrojone oddziały Gwardii Rewolucyjnej przeprowadziły szturm na statek i zmusiły go do zmiany kursu i udania się do Iranu. 

Iran oskarżył MT Hankuk Chemi o zanieczyszczanie wód w kluczowej cieśninie Ormuz. Jednak zajęcie statku było powszechnie postrzegane jako próba wywarcia presji na Seul, aby ten uwolnił około 7 miliardów dolarów w irańskich aktywach uwięzionych w południowokoreańskich bankach w obliczu surowych amerykańskich sankcji na Iran. Iran uwolnił 20-osobową załogę w lutym, ale nadal przetrzymywał statek i jego kapitana, żądając jednocześnie, by Korea Południowa odblokowała zamrożone irańskie aktywa. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu nie wspomniało o sporze o fundusze podczas ogłaszania uwolnienia statku, Khatibzadeh powiedział tylko, że kapitan i tankowiec mają czystą kartotekę w regionie. 

Ale urzędnik z południowokoreańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wypowiadający się na warunkach anonimowości, zgodnie z przepisami, powiedział, że gotowość Seulu do rozwiązania kwestii irańskich aktywów związanych w Korei Południowej "prawdopodobnie miała pozytywny wpływ" na decyzję Iranu o uwolnieniu statku. 

Urzędnik powiedział, że Iran uznał próby rozwiązania sporu przez Koreę Południową, ponieważ stało się jasne, że kwestia ta "nie dotyczyła tylko zdolności i wysiłków samej Korei Południowej" i była "spleciona" z negocjacjami na temat powrotu do rozpadającego się porozumienia nuklearnego Teheranu. 

Odmrożenie funduszy wymaga zgody różnych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, które w 2018 roku nałożyły rozległe sankcje na irański sektor naftowy i bankowy. Urzędnik powiedział, że Korea Południowa ściśle komunikowała się z innymi krajami w sprawie zamrożonych irańskich aktywów. 

W styczniu ONZ powiedziała, że Iran znalazł się na szczycie listy krajów winnych pieniędzy dla światowego organu, z minimalnym rachunkiem w wysokości ponad 16 milionów dolarów. Jeśli Iran nie zapłaci, może stracić prawo głosu, co jest wymagane przez Kartę Narodów Zjednoczonych. 

"Oczekujemy znacznego postępu w kwestii płacenia należności wobec ONZ" - powiedział nieujawniony urzędnik południowokoreańskiego MSZ, cytowany przez agencję prasową Yonhap. "Od czasu wznowienia handlu humanitarnego z Iranem w kwietniu ubiegłego roku wyeksportowaliśmy również sprzęt medyczny o wartości około 30 milionów dolarów ". 

Iran ogłosił później, że oczekuje, iż premier Korei Południowej, Chung Sye-kyun, uda się do Teheranu na dwudniową wizytę rozpoczynającą się w niedzielę. Yonhap powiedział, że podróż byłaby pierwszą wizytą południowokoreańskiego premiera w Iranie od 44 lat - przed rewolucją islamską w Iranie w 1979 roku. Chung poprzednio odwiedził Iran w sierpniu 2017 roku jako ówczesny przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. 

Rozwój sytuacji nastąpił, gdy Iran i światowe mocarstwa miały w piątek wznowić negocjacje w Wiedniu w celu przerwania impasu w sprawie amerykańskich sankcji wobec Iranu i irańskich naruszeń porozumienia nuklearnego. Porozumienie nuklearne z 2015 roku, które ówczesny prezydent Donald Trump porzucił trzy lata później, oferowało Iranowi ulgę w sankcjach w zamian za ograniczenia w jego programie nuklearnym. 

Autor: 
Isabel DeBre, Jon Gambrell, tłum: Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama