Wielka Brytania ponownie otwiera sklepy i puby po trzech miesiącach zamknięcia

Reklama

wt., 04/13/2021 - 22:04 -- MagdalenaL

Fot: nkflo z Pixabay 

Rząd zaostrzył obostrzenia na początku stycznia z powodu dużej liczby zakażeń i zgonów. W poniedziałek już od wczesnych godzin porannych ustawiały się kolejki do wielu sklepów  

Dziesiątki osób cierpliwie czekało na ulicy o godzinie 6:30 na otwarcie największego w Europie domu towarowego Primark w Birmingham. Mimo mroźnej pogody, niektórzy mieszkańcy Londynu odważyli się nawet świętować przy piwie lub kieliszku prosecco otwarcie pierwszych ogródków pubów, gdzie można podawać alkohol przez cały dzień. Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, zwrócił się do Brytyjczyków o ostrożność na początku znoszenia ograniczeń, chociaż sam zapowiedział, że pójdzie do miejscowego pubu, aby przy piwie uczcić „odzyskaną wolność”. Jednak żałoba narodowa po śmierci księcia Filipa, pokrzyżowała plany premiera, ale nie plany setek ludzi, którzy z niecierpliwością czekali na ponowne otwarcie restauracji, barów (tylko tych z przestrzenią zewnętrzną), sklepów, siłowni, salonów fryzjerskich i manicure. 

Wielka Brytania została całkowicie zamknięta na początku stycznia, kiedy to wysoka liczba zakażeń i

 zgonów wywołała alarm i zmusiła rząd do wprowadzenia kolejnego lockdownu. Sytuację

 pogorszył najbardziej zaraźliwy wariant wirusa pochodzący z kraju, który ostatecznie zdaje 

się dominować w innych państwach europejskich, takich jak Hiszpania. 

Środki dystansu społecznego, znacznie bardziej restrykcyjne i jednocześnie bardziej monitorowane niż podczas pierwszej fali, oraz dobry rytm kampanii szczepień - 48% populacji otrzymało już pierwszą dawkę, a 11,2% pełne szczepienie dwoma dawkami- radykalnie poprawiły statystyki. Najnowsze dane dzienne za tę niedzielę wskazują na 1730 infekcji i siedem zgonów. Dane z weekendów są zwykle aktualizowane z opóźnieniem, ale wskazują one na tendencję do znaczącego spadku liczby przypadków. Zdecydowanie w ostatnich tygodniach krzywa nieco się spłaszczyła. W połowie stycznia dzienna liczba zakażeń wynosiła około 60 000. 

Rząd Johnsona ostrzegał, że w kwietniu wskaźnik szczepień może spaść. Problemy z dostawami szczepionek i konieczność rezerwowania nagromadzonych dawek dla obywateli, którzy muszą otrzymać drugi zastrzyk, nieco pokrzyżowały plany Rządu. Mimo to, prawie pół miliona obywateli otrzymało pierwszą dawkę w ubiegłą niedzielę. Brytyjski system opieki zdrowotnej korzysta ze szczepionek Pfizer, AstraZeneca i Moderna. Udało się praktycznie zrealizować zobowiązanie rządu do zaszczepienia osób powyżej 50 roku życia i najbardziej narażonej ludności do 15 kwietnia, a w tym tygodniu rozpoczną się zgłoszenia do szczepień osób po 40 roku życia. 

Najnowsze dane publiczne wskazują, że liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wynosi 2862. W połowie stycznia liczba ta przekroczyła 37 tys. Jednak niektóre obszary kraju nadal rejestrują znacznie więcej infekcji niż średnia krajowa, a naukowcy ostrzegają przed możliwą nową falą, jeśli obostrzenia zostaną zbyt szybko złagodzone. W North Lincolnshire, Doncaster czy Barnsley na północy Anglii zachorowalność nadal wynosi od 80 do 100 przypadków na 100 000 mieszkańców, podczas gdy średnia krajowa wynosi 30 (w Wielkiej Brytanii średnia podawana do wiadomości publicznej wyliczana jest na podstawie ostatnich siedmiu dni, podczas gdy w Hiszpanii raczej z ostatnich 14). „Nasz system lokalizacji i śledzenia nie działał prawidłowo, a nawet niektóre osoby z pozytywnym wynikiem nie stosowały się do obowiązku izolacji. Potrzebujemy ulepszonego systemu, w przeciwnym razie bardzo szybko będziemy musieli stawić czoła poważnym problemom”- ostrzegł Lawrence Young, profesor z Warwick School of Medicine w dzienniku „The Observer”. 

Kolejna faza znoszenia obostrzeń nastąpi 17 maja. Spotkania w domach prywatnych mogą zostać

 wznowione z limitem sześciu osób, a branża hotelarska wznowi działalność,

o ile przestrzegane będą zasady zachowania dystansu społecznego. Kina i teatry także mają wznowić swoją działalność, 

dozwolone będą podróże po kraju z pobytem dłuższym niż jeden dzień. 

Autor: 
Rafa de Miguel, tłum: A.M.
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama