Wyspy greckie - „obszary wolne od Covid-19

Reklama

wt., 04/13/2021 - 22:18 -- MagdalenaL

Fot: Eli Digital Creative z Pixabay 

W Grecji najpierw szczepi się osoby starsze, ale na greckich wyspach przyjęto inne podejście. Są reklamowane jako „strefy wolne od Covida”. I słusznie. Na wielu wyspach wszyscy mieszkańcy zostali zaszczepieni już dwukrotnie. 

Mykonos, Rodos, Santorini - te nazwy są znane dla wielu. Ale czy kiedykolwiek słyszałeś o Furni, Halki, Erikuza? To trzy z kilkudziesięciu małych greckich wysp, których populacja jest już prawie w całości zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Wiele z nich jest reklamowanych jako cele turystyczne, „wolne od koronariwura”, zauważa niemiecki „Weser Zeitung”. 

„Od początku pandemii nie mieliśmy ani jednej infekcji” - chwali się burmistrz małej egejskiej wyspy Lipsi. Aby tak było w przyszłości, obecnie trwają masowe szczepienia mieszkańców wyspy - łącznie około 800 osób. Otrzymali już pierwszą dawkę i otrzymają drugą dawkę. „Już nie możemy się doczekać lepszego sezonu turystycznego” - powiedział burmistrz Lipsi Fotis Mangos. Niewielka wyspa na Morzu Egejskim o powierzchni zaledwie 16 kilometrów kwadratowych, należąca do grupy wysp Dodekanez, nie oferuje swoim gościom pięciogwiazdkowych hoteli i luksusowych butików. Ale wita ich samotnymi piaszczystymi plażami, romantycznymi zatoczkami i krystalicznie czystą wodą. Do Lipsi można dotrzeć promem, który z Pireusu trwa około trzech godzin.  

Strategia alternatywna 

Lipsi to tylko jedna z kilkunastu greckich wysp, które są obecnie reklamowane turystom pod hasłem „wolni od koronawirusa”. Podczas gdy w Grecji traktowali priorytetowo większość populacji, na małych wyspach przyjęli inną metodę. Zarówno młodzi, jak i starsi będą tam szczepieni w tym samym czasie - tak, aby wczasowicze mogli czuć się szczególnie bezpiecznie latem przyszłego roku. 

Grecja chce otworzyć sezon w połowie maja. Ale nie każdy będzie miał prawo do korzystania z greckich kurortów. Są zarezerwowane dla osób, które zostały zaszczepione, mają przeciwciała lub mogą wykazywać negatywny wynik testu PCR. Ponieważ wyspy chcą w przyszłości pozostać „wolne od Covida”. Wielkim urokiem tych wysp jest to, że trzymają się z dala od masowych przepływów turystycznych. Przykładem w tym względzie jest Kastelorizo, najbardziej wysunięta na wschód wyspa Grecji o powierzchni zaledwie dziewięciu kilometrów kwadratowych. Znajduje się 125 km na wschód od Rodos u południowego wybrzeża Turcji. 

Prawie 500 mieszkańców było pierwszymi greckimi wyspiarzami, którzy zostali zaszczepieni obiema dawkami w styczniu. 90 procent mieszkańców Katelorizo utrzymuje się z turystyki. Latem na wyspie jest dwa razy więcej turystów niż miejscowych. Małe greckie wyspy mają jedną wspólną cechę: nie można się dostać na nie samolotem, a jedynie promem, który zwykle podróżuje nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Nie ma luksusowych sklepów i nowoczesnych klubów nocnych.  

Na wyspie można poczuć wyjątkową atmosferę. Na przykład na wyspie Gavdos. Znajduje się na Morzu Libijskim, 40 kilometrów od wybrzeża Krety i jest uważane za najbardziej wysunięty na południe punkt Europy. Z południowego wybrzeża Krety do Gavdos jest około czterech godzin małym promem. Na wyspie mieszka około 100 osób i wynajmuje pokoje dla turystów. Jest też kilka tawern. Plaże Gavdos są piękne i nie ma na nich ludzi. 

Stopniowe łagodzenie środków ratowania gospodarki 

 Grecja ogłosiła już plany rozpoczęcia nowego sezonu turystycznego w połowie maja. Jednak wszystko będzie zależało od rozwoju epidemii - wyjaśnił rzecznik rządu Arystoteles Peloni. W tym miesiącu planowane jest zniesienie ograniczeń dla punktów sprzedaży detalicznej i szkół. W miarę postępu kampanii szczepień wizyty w restauracjach na świeżym powietrzu będą prawdopodobnie możliwe w kwietniu. Turystyka dostarcza prawie jedną piątą produktu krajowego brutto Grecji. W tej branży zatrudniony jest co piąty pracownik. „Przed nami ciężkie dni” - powiedziała rzeczniczka rządu. „Ale już przebiegamy ostatnią milę tego maratonu.” 

Autor: 
Tłumacz: Yasmeen Ibupoto 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama