Nowy Ład Kaczyńskiego: Menelowe dla nierobów i wysokie podatki dla pracujących

Reklama

sob., 04/17/2021 - 16:30 -- zzz

PIS zapowiada w "Nowym Ładzie" drastyczną podwyżkę podatków w imię rzekomej sprawiedliwości społecznej. Przedsiębiorcy mają płacić na rzecz nierobów i wykolejeńców społecznych - tzw. "menelowe". Jarosław Kaczyński planuje, że dochód bezwarunkowy na rzecz notorycznych bezrobotnych w kwocie 1200 złotych sfinansuje pracująca klasa średnia.

W PRL było powiedzenie: "czy się stoi, czy się leży 1000 złotych się należy". Jednak był warunek. Każdy był zobowiązany do świadczenia pracy na rzecz państwa. Bumelantów wyłapywano i osadzano w obozach przymusowej pracy. PIS jednak poszedł dalej. Ci, którym chce się wstawać o świcie i pracować do zmroku, będą piętnowani wysokimi podatki, a Ci, którzy wiodą pasożytniczy tryb życia, będą nagradzani bonusem, ponieważ to właśnie ta grupa ludzi stanowi główny elektorat partii PIS.

Eksperci coraz dokładniej analizują przecieki dotyczące szykowanego przez PiS Nowego Ładu, w tym zapowiedzianego „resetu systemu podatkowego”. Rządzący przekonują, że zmiany obniżą dla wielu Polaków podatki. Wyliczenia specjalistów sugerują jednak coś wręcz przeciwnego.

Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR, przyjrzał się dokładnie informacjom na temat zmiany sposobu rozliczania składki zdrowotnej i doszedł do wniosku, że będzie to ukryte podwyższenie stawki podatku PIT.

Nowy Ład: podatek PIT wzrośnie o składkę zdrowotną?

Składka zdrowotna w przeciekach o zasadach Nowego Ładu pojawia się w wielu aspektach. Część informacji wskazywała między innymi na chęć uzależnienia jej stawki od wysokości zarobków. Zrealizowanie tego pomysłu oznaczałoby znacznie wyższe obciążenie podatkowe dla zarabiających mocno powyżej średniej oraz przedsiębiorców, którzy obecnie odprowadzają składkę od wysokości pensji minimalnej.

W obecnym systemie składka zdrowotna wynosi 9 procent. 7,75 procent zmniejsza podatek PIT (wysokość zapłaconych składek podaje się w zeznaniu podatkowym i odejmuje od kwoty należnej urzędowi), 1,25 procent stanowi dodatkowe obciążenie.

500 plus w Nowym Ładzie odebrane lepiej zarabiającym?

Sławomir Dudek w rozmowie z „Rzeczpospolitą” nakreślił możliwy scenariusz zlikwidowania wliczania w poczet należnego podatku dochodowego części zapłaconych składek zdrowotnych. Faktyczne obciążenie fiskalne w takim przypadku znacznie by wzrosło.

Efektywne stawki w rozliczeniach PIT wzrosłyby więc z 17 proc. do ok. 26 proc. oraz z 32 proc. do ok. 41 proc. Wiele zależy też od konstrukcji kwoty wolnej, ale istnieje duże ryzyko, że podatnik o dochodach 100 tys. zł rocznie raczej będzie stratny na zmianach, nawet przy podwyżce progu dochodowego.

 

W przeciekach pojawiały się także informacje, że wysokość zwolnienia z PIT miałaby być progresywna i maleć wraz ze wzrostem dochodów.

 

Autor: 
zzz
Źródło: 

plportal.pl

Polub Plportal.pl:

Reklama