PISOWSKA MILICJA ZATRZYMAŁA BABCIĘ KASIĘ, KTÓRA PROTESTOWAŁA W OBRONIE SĘDZIEGO IGORA TULEI

Reklama

czw., 04/22/2021 - 06:22 -- zzz

Przed Sądem Najwyższym w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie sędziego Igora Tulei. Zatrzymano aktywistkę znaną jako Babcia Kasia. Kobieta jeszcze tego samego dnia stanęła przed sądem.

 

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma rozpatrzyć wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tulei. Przed budynkiem sądu zebrali się manifestanci, wyrażający poparcie dla Tulei.

 

Autor: Katarzyna Pierzchala

3 / 5

Kobieta w trybie przyspieszonym stanęła przed sądem. "Za 'znieważenie policjanta i naruszenie jego nietykalności'. Co prawda zatrzymana bez butów i 'włożona' do radiowozu. Jak przedmiot, a nie jak człowiek" - relacjonował na Twitterze senator Bogdan Klich.

Źródło: East News

Autor: Katarzyna Pierzchala

UDOSTĘPNIJ

4 / 5

Według policji Babcia Kasia zachowywała się agresywnie. Jak przekazał Klich, sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie uczestnika demonstracji w obronie sędziego.

Źródło: East News

Autor: Katarzyna Pierzchala

5 / 5

Wniosek w sprawie zatrzymania Igora Tulei został skierowany do SN w połowie marca. Prokuratura Krajowa informowała wtedy, że w związku z tym, iż sędzia Tuleya po raz trzeci - mimo prawnego obowiązku - nie stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, Wydział Spraw Wewnętrznych PK wystąpił do Izby Dyscyplinarnej o zgodę na jego przymusowe doprowadzenie. Sędzia Tuleya konsekwentnie odmawia stawienia się w prokuraturze. Podkreśla, że nie uznaje Izby Dyscyplinarnej SN jako sądu oraz ważności decyzji podjętych przez tę izbę. W listopadzie ubiegłego roku na wniosek prokuratury Izba Dyscyplinarna SN prawomocnie uchyliła immunitet sędziemu. Powodem wniosku prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu sędziego było podejrzenie ujawnienia informacji ze śledztwa oraz danych i zeznań świadka, które miały narazić bieg postępowania. Chodziło o śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pod przewodnictwem sędziego Tulei uchylił decyzję prokuratury o pierwszym umorzeniu śledztwa. Sędzia zezwolił wówczas mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Autor: 
zzz
Źródło: 

interia

Polub Plportal.pl:

Reklama