Mafijne porachunki w PIS: Banaś ujawnia afery, Morawiecki w odwecie wysyła CBA na syna Banasia

Reklama

śr., 04/28/2021 - 10:27 -- zzz

Trwa przeszukanie w podwarszawskim domu syna prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformowała Wirtualna Polska. Jakub Banaś potwierdził Onetowi tę informację. Chodzi o sprawę słynnej krakowskiej kamienicy należącej do Mariana Banasia.

 

Szef ​NIK Marian Banaś udzielił mocnego wywiadu "Business Insiderowi" w którym zapowiedział, że prowadzi szereg kontroli związanych z aferami PiS. Banaś skrytykował rząd i stwierdził, że ten nie potrafi walczyć z pandemią, marnotrawi pieniądze i upolitycznił prokuraturę, które mają tuszować nieprawidłowości.

Przeszukanie w domu syna Mariana Banasia

Onet dotarł do dokumentu wydanego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku, która prowadzi postępowanie w sprawie słynnej krakowskiej kamienicy należącej do szefa NIK. "Na obecnym etapie śledztwa niezbędne jest zgromadzenie dokumentacji" - możemy przeczytać.

W wydanym nakazie zażądano "dobrowolnego wydania znajdującej się (...) dokumentacji papierowej i elektronicznej" związanej z uzyskiwaniem "dofinansowania i wsparcia ze środków publicznych na rzecz renowacji budynku" w którym znajdować miała się nielegalna działalność, gdzie wynajmowane były pokoje na godzinę.

Do przeszukania domu syna prezesa NIK doszło niedługo po tym jak Onet dotarł do dokumentów opisujących kulisy nieudanej organizacji tzw. wyborów kopertowych na urząd prezydenta RP w maju zeszłego roku. Na polecenie Mariana Banasia podjęte zostały czynności wyjaśniające w sprawie upublicznienia fragmentów wyników kontroli, które premier Morawiecki miał otrzymać przed wydaniem decyzji o organizacji wyborów.

Kamienica Mariana Banasia

Chodzi o słynną kamienicę należącą do szefa NIK w Krakowie. Miał się w niej znajdować pensjonat na krakowskim Podgórzu, gdzie wynajmowane były pokoje na godzinę. W 2016 r. Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale transakcja nie została zrealizowana. Niedoszłym kupcem miał być Dawid O., który prowadził w kamienicy nielegalną działalność.

Spowodowało to wszczęcie kontroli szefa NIK. Centralne Biuro Antykorupcyjne zbadało m.in. oświadczenia majątkowe Marian Banasia. Miały one wykazać duże nieprawidłowości finansowe i były powiązane bezpośrednio z wynajmem kamienicy w centrum Krakowa.

PiS chce usunięcia Mariana Banasia z urzędu

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu dąży do znalezienia sposobu na usunięcie Mariana Banasia ze sprawowanej funkcji. Przedstawiciele PiS już raz naciskał na prezesa NIK, by podał się do dymisji, ale ten odmówił.

Ważnym elementem tej rozgrywki jest jego syn, Jakub, który znalazł się pod lubą CBA. Jakub Banaś wraz z żoną mieli zostać wcześniej zatrzymani, co doprowadziło do postawienia zarzutów prezesowi NIK. To spowodowało ostrą reakcje Mariana Banasia, który grozi obozowi władzy i w odpowiedzi zapowiedział kontrolę w instytucjach związanych z przeszłością rządzących. Banaś sprawdzi sytuację w CBA, Orlenie, SKOK Wołomin, czy Get Backu.

Szefowa prokuratury, która ściga Banasia

Szefowa Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która zajmuje się sprawą kamienicy Mariana Banasia, to jedna z najbardziej zaufanych śledczych Zbigniewa Ziobro. To Ewa Pieniążek, która pracowała w CBA w latach 2006-2009. Szybko awansowała. Doszła do stanowiska Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego delegatury CBA w Białymstoku.

Z czego jest jeszcze znana? Elżbieta Pieniążek blokowała śledztwo prokuratorom, którzy chcieli postawić zarzuty Adamowi Andruszkiewiczowi. Prokurator Pieniążek nadzoruje też sprawę wielomilionowych wyłudzeń w olsztyńskiej fundacji Helper, którą były agent CBA Tomasz Kaczmarek prowadził wraz z żoną.

Autor: 
zzz
Źródło: 

onet

Polub Plportal.pl:

Reklama