100 lat: Spokojne stulecie Irlandii Północnej

Reklama

śr., 05/05/2021 - 14:07 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Jordan / Unsplash

Irlandia Północna uczciła w poniedziałek stulecie swojego istnienia, a królowa Elżbieta II podkreśliła potrzebę „pojednania, równości i wzajemnego zrozumienia", przesyłając mieszkańcom „najserdeczniejsze życzenia".

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken, przebywający z wizytą w Londynie, powiedział, że USA będzie nadal zachęcać Wielką Brytanię i Unię Europejską do „priorytetowego traktowania stabilności politycznej i gospodarczej w Irlandii Północnej", gdy będą pracować nad relacjami po Brexicie.

Irlandia Północna została utworzona 3 maja 1921 roku, kiedy weszła w życie ustawa o rządzie Irlandii (Government of Ireland Act), która podzieliła wyspę na dwie odrębne jednostki. Irlandia Północna stała się częścią Zjednoczonego Królestwa wraz z Anglią, Szkocją i Walią, podczas gdy Irlandia stała się później w tym samym roku tak zwanym Wolnym Państwem Irlandzkim.

Podobnie jak w dniu, w którym 100 lat temu powstała Irlandia Północna, w poniedziałek nie było wielkich obchodów ani uroczystych ceremonii, biorąc pod uwagę ostre różnice poglądów na temat jej powstania i późniejszej historii. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że wszystkie tegoroczne obchody zostały ograniczone.

Od momentu powstania społeczeństwo Irlandii Północnej jest podzielone na tych, którzy chcą pozostać w Zjednoczonym Królestwie i tych, którzy chcą, by Irlandia Północna stała się częścią Republiki Irlandii. Przez dziesięciolecia rozłam ten podsycał przemoc na tle religijnym: tzw. Konflikt (The Troubles), w wyniku którego zginęło około 3,5 tys. osób.

Porozumienie Wielkopiątkowe z 1998 roku sformalizowało ustalenia dotyczące podziału władzy między unionistami i nacjonalistami. Pod względem politycznym nie zawsze był to gładki proces, gdyż obie strony często nie potrafiły dojść do porozumienia w sprawie sposobu rządzenia, a sporadycznie dochodziło do wybuchów przemocy.

„Ta rocznica przypomina nam o naszej złożonej historii i jest okazją do refleksji nad naszą wspólnotą i różnorodnością" - powiedziała królowa w oświadczeniu.

„Jasne jest, że pojednanie, równość i wzajemne zrozumienie nie mogą być traktowane jako coś oczywistego i będą wymagały nieustannego hartu ducha i zaangażowania" – dodała.

Królowa odniosła się również do „cennych" wspomnień, które przeżyła w Irlandii Północnej wraz ze swoim zmarłym mężem, księciem Filipem, który zmarł w zeszłym miesiącu w wieku 99 lat.

Brytyjski premier Boris Johnson również podkreślił tę datę, opisując ją jako „bardzo znaczącą" rocznicę i zaznaczył, jak ważna jest refleksja nad „złożoną historią" ostatnich 100 lat.

„Ludzie ze wszystkich części Irlandii Północnej, Republiki Irlandii, Wielkiej Brytanii i z całego świata będą podchodzić do tej rocznicy na różne sposoby, z różnymi perspektywami" - powiedział.

W ostatnich tygodniach w całej Irlandii Północnej dochodziło do wybuchów przemocy, przy czym społeczność unionistów była szczególnie oburzona zasadami handlowymi po Brexicie, które weszły w życie w tym roku. Nałożyły one kontrole celne na niektóre towary przemieszczające się między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii, co nie istniało, gdy Wielka Brytania była częścią UE.

Blinken wezwał wszystkich polityków i partie do priorytetowego traktowania pokoju i stabilności.

„Stany Zjednoczone pozostają niezłomnym zwolennikiem bezpiecznej i zamożnej Irlandii Północnej, w której wszystkie społeczności mają głos i mogą cieszyć się korzyściami z ciężko wywalczonego pokoju" - powiedział reporterom w poniedziałek.

Chociaż nie odbyły się żadne większe uroczystości, plany uczczenia setnej rocznicy w tym roku obejmowały projekty sadzenia drzew. Każda szkoła otrzymała rodzime drzewo do zasadzenia na swoim terenie, a wiele z nich będzie odkrywać, jak będzie wyglądać przyszłość w ciągu następnych 100 lat.

„Na przestrzeni pokoleń mieszkańcy Irlandii Północnej decydują się na budowanie integracyjnego, zamożnego i pełnego nadziei społeczeństwa, wzmocnionego przez zyski procesu pokojowego" - powiedziała królowa. „Niech to będzie naszą myślą przewodnią w nadchodzących latach".

Autor: 
Pan Pylas, tłum.Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama