Alternatywa dla Niemiec w wyborach z radykalnymi postulatami

Reklama

śr., 05/12/2021 - 19:33 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Dzień Partii ma miejsce na hali targów w Dreźnie.

Wystąpienie Niemiec z Unii Europejskiej, całkowicie inna strategia walki z koronawirusem i brak prawa dla uchodźców do ściągnięcia swojej rodziny do Niemiec. Takimi postulatami będzie chciała zapunktować Alternatywa dla Niemiec w nadchodzących miesiącach.

Kolejnymi, jeszcze ostrzejszymi tezami prawicowo-populistyczna Alternatywa Dla Niemiec chce się odróżnić od reszty demokratycznych ugrupowań w starcie do wyborów parlamentarnych. Po dwóch dniach obrad w Dreźnie, ponad 550 delegatów obecnego Kongresu Partii Federalnej przyjmie odpowiedni program wyborów do Bundestagu 26 września.

Pomimo intensywnych ostrzeżeń ze strony umiarkowanego skrzydła i lidera partii Jörga Meuthena, który jest posłem do Parlamentu Europejskiego, AfD wzywa do wyjścia z UE. W manifeście wyborczym czytamy: „Uważamy, że Niemcy muszą opuścić Unię Europejską i stworzyć nową europejską wspólnotę gospodarczą i społeczną".


Szef partii – Meuthen - jest przeciwko wyjściu z Unii i ostrzega: „Polityka to sztuka rzeczy realnych”.

W kwestii migracji przeważyli również twardogłowi. Imigracja - w tym wykwalifikowanych pracowników - ma być poważnie ograniczona. Odniesiono się do „modelu japońskiego".

Prawnie niemożliwe, ale to nieważne

AfD wzywa również do „odrzucenia jakiegokolwiek łączenia rodzin uchodźców". Krytycy tego sformułowania wskazywali, że nie jest to możliwe z prawnego punktu widzenia. Prezydent Turyngii i skrajnie prawicowy polityk Björn Höcke odpowiedział, wskazując, że nie jest to sfera prawna, ale polityczna. Chodzi o wysłanie do elektoratu politycznego przesłania. Jeden z delegatów przypomniał swoim kolegom, że AfD jest partią rodzinną. Takie podejście przyniosłoby jej oskarżenie o nieludzkość.

Partia chce również powrotu do kontroli granicznych, którym towarzyszą „bariery fizyczne", takie jak ogrodzenia graniczne na granicach Niemiec.

Przeciwko blokadom, maskom i testom…

W pandemii koronawirusa AfD wyraźnie odrzuca działania rządów federalnych i landowych. Jest przeciwko blokadom i testom na wirusa, a kwestię ochrony przed infekcjami należy pozostawić „dojrzałym obywatelom". Ogólnie rzecz biorąc, obowiązek maski powinien zostać również odrzucony. Rządzącym zarzuca się „politykę strachu".

Kwestia czołowych kandydatów w wyborach do Bundestagu nie została wyjaśniona na kongresie partii. Większość delegatów odrzuciła wniosek, aby wyznaczyć kandydatów już w Dreźnie. Zadecyduje o tym zatem ankieta dla członków, o co zabiega lider partii Meuthen, a duet kandydatów ma zostać wyłoniony do końca maja.


Tino Chrupalla

Lider partii Tino Chrupalla jest uważany za wiodącego kandydata. Polityk, który pochodzi z Saksonii, jest ściśle związany z prawicą partii i jest jej przedstawicielem na wschodzie. Obóz wokół Meuthen opiera się na heskiej posłance do Bundestagu Joani Cotar. W zespole z Chrupalla reprezentowała zachodnie stowarzyszenia narodowe i liberalne siły gospodarcze w partii.

Autor: 
tłum. Sławomir Piechnik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama