Powstanie w Algierii 8 maja 1945r. - ambasador Francji składa hołd ofiarom

Reklama

czw., 05/13/2021 - 18:56 -- MagdalenaL

Zdjęcie: pixabay

Algieria świętuje dziś 76. rocznicę rzezi dokonanej przez francuską armię kolonialną w miastach Satif, Kherrata i Kalima 8 maja 1945 roku.

W Kherracie zorganizowano przemarsz przy udziale uczestników protestów antyrządowych w latach 2019-2020, aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia, w których zginęło ponad 45 000 ludzi.

Według oficjalnej agencji APS w ramach oficjalnych uroczystości w Satif tysiące osób uczestniczyło w pochodzie, na którym obecny był sekretarz generalny ministerstwa ds. mudżahedinów, Laïd Rebika, lokalne władze cywilne i wojskowe, doradca prezydenta Republiki Algierii, urzędnik ds. archiwów i pamięci narodowej, Abdelmadjid Chikhi.

Także w Satif François Gouyette, ambasador Francji w Algierii złożył wieniec kwiatów, aby uczcić pamięć poległych. „Dziś, 8 maja, w dniu uczczenia rzezi z maja i czerwca 1945 roku w Satif i rejonie północnej Algierii, ambasador Francji François Gouyette przybył złożyć w imieniu Prezydenta Republiki Francuskiej wieniec kwiatów, aby uczcić ofiary”, napisała ambasada Francji na swoim koncie na Twitterze.

„Niepowetowana tragedia”

Nie po raz pierwszy ambasador Francji oddał hołd ofiarom rzezi z 8 maja 1945r. W 2005r. Hubert Collin de Verdière był pierwszym przedstawicielem Francji w Algierii, który udał się do Satif.

W lutym tego samego roku, ten urzędnik określił wydarzenia z maja 1945r. jako „niepowetowaną tragedię”. W tym samym czasie świat świętował zakończenie II wojny światowej i pokonanie nazistów.

W sobotę prezydent Algierii Abdelmadjid Tebboune zadeklarował, że „dobre relacje” z Francją były zależne od rozwiązania sporów o pamięć historyczną.

„Świętujemy dziś Narodowy dzień pamięci. Należy podkreślić, że dobra jakość stosunków w Republiką Francuską nie zaistnieje bez uwzględnienia historii i zajęcia się kwestiami pamięci” - zadeklarował prezydent Tebboune w wiadomości z okazji obchodów Powstania w Algierii.

Autor: 
tłum. Monika Kunsztowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama