Włochy: Elisabetta Belloni szefem wszystkich szefów

Reklama

czw., 05/13/2021 - 22:47 -- MagdalenaL

Była dyplomatka została pierwszą kobietą, która ma stać na czele włoskich służb tajnych.

Wybór Elisabetty Belloni na szefową Departamentu Bezpieczeństwa Informacji (DIS) ogłoszony został w środę przez premiera Mario Draghi.

Zadaniem Departamentu jest nadzorowanie krajowych i zagranicznych służb wywiadowczych. Podlega on bezpośrednio włoskiemu rządowi.

63-letnia Belloni ma za sobą długą i godną podziwu karierę.

Wybór Elisabetty Belloni został pozytywnie przyjęty przez włoskich polityków. Jako “kobietę odwagi”, opisał ją lider partii League, Matteo Salvini.

Urodzona w 1958 roku Belloni, była jedną z pierwszych kobiet uczęszczających do prestiżowego Instytutu Massimiliano Massimo w Rzymie, wcześniej dostępnego jedynie dla płci męskiej. Studiował tam również premier Mario Draghi.

W Wiedniu i Bratysławie pełniła rolę dyplomaty, lecz po tym w latach 2004-2008 była szefem jednostki kryzysowej włoskiego MSZ oraz pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Do jej zadań należała wtedy pomoc obywatelom Włoch, zabitych lub rannych za granicą. Zajmowała się też porwaniami w Afganistanie i Iraku, nadzorowała akcje ratunkowe dla Włochów dotkniętych niszczycielską falą tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku.

Po licznych awansach, Elisabetta Belloni dostała się do najwyższego włoskiego urzędu dyplomatycznego i została pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza generalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W ramach prac nad krajowym i zagranicznym wywiadem oraz zagadnieniami bezpieczeństwa, DIS zajmuje się również kontrwywiadem i cyberbezpieczeństwem.

W związku z amerykańskim śledztwem nad ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku, ówczesny premier Włoch został skontrolowany w 2019 roku. Zarzucono mu, że pozwolił szefowi DIS spotkać się z prokuratorem generalnym USA, Williamem Barrem.

Autor: 
tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama